BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Pohotovosti na Slovensku čaká pravdepodobne od júna tohto roku zmena financovania. Ministerstvo zdravotníctva SR chce totiž upraviť stanovenie výšky úhrady za poskytovanie lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých a pre deti a dorast z maximálnej na minimálnu. Dotknuté nariadenie je už v pripomienkovom konaní. Cieľom zmien je podľa rezortu vytvoriť pre fungovanie pohotovostí „podmienky na zabezpečenie primeraného finančného krytia ekonomicky oprávnených nákladov“.
Súčasná výška úhrady v ambulanciách lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých a pre deti a dorast je stanovená formou maximálnej úhrady. „Stanovením výšky úhrady formou minimálnej výšky úhrady bude zabezpečené primerané zvýšenie úhrad pre tento segment pre pokrytie nákladov u týchto poskytovateľov zo strany zdravotných poisťovní a zároveň bude zagarantovaná minimálna úroveň úhrady, ktorú bude musieť poisťovňa poskytovateľovi uhradiť,“ konštatuje ministerstvo.
V súvislosti s navrhovanou úpravou výšky úhrady možno podľa rezortu predpokladať zvýšené nároky na zdroje verejného zdravotného poistenia pre segment pohotovostí pre rok 2010 pri predpoklade úhrady minimálnej výšky platby v čiastke asi 1,855 mil. eur a pre roky 2011 a 2012 v čiastke približne 3,180 mil. eur ročne. Zvýšené výdavky poisťovní by mali byť vykryté „efektívnejším vynakladaním zdrojov“.
Situácia okolo fungovania lekárskych služieb prvej pomoci sa v poslednom období na Slovensku vyostrovala. Niektorí lekári sa totiž rozhodli fakturovať si za svoju prácu viac. Za hodinu počas bežného dňa 6,7 eura a za víkendy a sviatky 8,7 eura. Predtým dostávali v niektorých oblastiach aj menej ako jedno euro. Lepšie finančné ohodnotenie lekárov bolo totiž to jediné, čo sa podľa nich dalo aktuálne riešiť.
Zmenu financovania pohotovostí privítal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Podľa neho to prechodne zmierni napätie a vyrieši aj veľkú časť problémov. „Určite to pomôže, naše požiadavky už môžu byť akceptované, poisťovne môžu pristúpiť k zvýšeniu úhrad,“ povedal. Zároveň však dodal, že definitívnym riešením celej problematiky by bolo obmedzenie prevádzkovej doby lekárskej služby prvej pomoci a rozšírenie okruhu slúžiacich osôb.
Pozitívne vníma iniciatívu ministerstva aj asociácia poskytovateľov pohotovostí. Podľa jej predsedu Jozefa Vanča je totiž každé navýšenie finančných prostriedkov posunom k lepšiemu. „Keď sa situácia zlepší, odrazí sa to samozrejme v pozitívnom zmysle aj na finančnom ohodnotení všetkých zamestnancov lekárskej služby prvej pomoci, teda lekárov aj sestier,“ skonštatoval.
Na problémy pohotovostí upozornili koncom januára uplynulého roka prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. V nej navrhovala, aby sa lekárska služba prvej pomoci poskytovala v pracovných dňoch od 15:30 do 22:00, a v sobotu, nedeľu a cez štátom uznané sviatky od 7:00 do 22:00. Na výkone pohotovostí by sa pritom podľa požiadaviek asociácie mohol podieľať každý lekár s atestáciou. Minimálna cena jeho hodinovej odmeny mala byť podľa pôvodných požiadaviek 20 eur. Pod petíciu sa podpísalo viac ako 1 500 lekárov.
Problémy lekárskej služby prvej pomoci sa snažil prostredníctvom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti vyriešiť poslanec Jozef Valocký (Smer-SD). Napokon svoj návrh v druhom čítaní z rokovania vlaňajšej septembrovej parlamentnej schôdze stiahol. Koaličný poslanec navrhoval, aby pohotovosti fungovali iba do polnoci. Výhrady k zmenám však mali tak opoziční ako aj koaliční poslanci. Podľa Valockého išlo pritom o nadčasový návrh, poslanci vraj ale nedozreli na jeho prijatie.
Svoj návrh na riešenie pohotovostí predložila aj dvojica opozičných poslancov, Viliam Novotný a Peter Markovič. Tí žiadali, aby sa zrušili povinné služby lekárov na pohotovostiach na základe rozpisu samosprávneho kraja a aby sa presunula povinnosť zabezpečiť nepretržité fungovanie lekárskej služby prvej pomoci na poisťovne. Taktiež chceli zrušiť cenovú reguláciu v rámci pohotovostí.
SITA