BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Odvodový bonus, ktorý tvorí základ navrhovanej odvodovej reformy strany Sloboda a Solidarita (SaS) a ktorý je centrálnou témou strany, má podľa predsedu Richarda Sulíka najvyššiu prioritu pri vyjednávaniach s potenciálnymi koaličnými partnermi o programovej dohode budúcej vlády. „Odvodový bonus má pre nás najvyššiu prioritu v programe,“ povedal Sulík, ale pripustil, že je možné v rámci neho diskutovať o nejakých detailoch pri vyjednávaniach.
Ak strana SaS, ktorá sa dostala po voľbách do parlamentu, bude medzi subjektmi zostavujúcimi vládu, má záujem o rezorty financií a sociálnych vecí. Strana aj pred voľbami niekoľkokrát deklarovala, že má záujem o riadenie ministerstva financií a v pondelok to opätovne potvrdil líder SaS Richard Sulík. „Ako sme v minulosti už viackrát prezentovali, centrálna časť nášho programu, časť s najvyššou prioritou, je zásadná reforma odvodov a k tomuto logicky patria rezorty financií a sociálnych vecí,“ povedal v pondelok Sulík na tlačovej besede. Ako dodal, ďalšie posty sú predmetom vyjednávania tak ako aj tie dva, o ktoré má strana prvoradý záujem. „Všetko je predmetom dohody,“ povedal Sulík.
V nedeľu sa už stretlo predsedníctvo strany, kde schválili vyjednávací tím, ktorý by sa mal stretávať podľa Sulíka veľmi flexibilne a často. „Vyjednávací tím povediem ja. Bude trojčlenný. To znamená, že ďalší dvaja členovia sú podpredsedovia strany – Jozef Mihál, podpredseda strany pre ekonomiku a Juraj Miškov, podpredseda strany pre marketing,“ oznámil Sulík, ktorý má osobne záujem o kreslo ministra financií. O postoch vo vláde i v parlamente chce však Sulík hovoriť po straníckych vyjednávaniach. Úvahu o tom, že by Sulík obsadil budúce miesto premiéra, vylúčil. „Myslím si, že v tomto štáte sú na premiéra vhodnejší ľudia, toto je mimo táto úvaha,“ dodal s úsmevom.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vznikla v roku 2009. Založil ju Richard Sulík, ktorý sa na ustanovujúcom kongrese 28. marca 2009 v Bratislave stal jej predsedom. Strana SaS sa prezentuje ako pravicová liberálna strana nových ľudí, ktorých znepokojujú súčasné pomery. Dôraz kladie na osobné a ekonomické slobody a na základnú mieru solidarity v spoločnosti. Do svojich radov napríklad neprijme nikoho, kto spolupracoval s ŠtB alebo má komunistickú minulosť.
Vo voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2009 strana získala podporu 4,71 % voličov. Vo voľbách do VÚC v novembri 2009 sa SaS podarilo získať v Bratislavskom kraji pre stranu poslanecký mandát. V sobotných parlamentných voľbách získala SaS 12,14 percenta voličských hlasov. V NR SR bude stranu zastupovať 22 poslancov. „Vznik strany, teda samotné založenie, 15 až 18 mesiacov prevádzka strany a dve volebné kampane – eurovoľby a VÚC stálo 500-tisíc eur. Táto druhá kampaň, do národnej rady stála približne 500-tisíc eur. Doteraz naše výdavky boli pod 1 milión alebo 1 milión eur,“ povedal Sulík.
SITA