BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Nedbanlivým verejným funkcionárom bude hroziť až päťročné väzenie. Novela Trestného poriadku ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS), ktorú dnes schválili poslanci, predpisuje, že sa tak stane, ak ich nekonaním vzniknú veľké škody na verejnom majetku alebo ak na to doplatia ľudia ťažkou ujmou na zdraví.
Paragraf o zodpovednosti verejných funkcionárov však poslanci zmenili tak, aby bola nedbanlivosť trestná len vtedy, ak vedia, že ich nekonanie môže viesť ku škodám a oblasť, kde vznikli, spadá do ich právomocí. Trestanie funkcionárov pre nedbanlivosť, ako ho navrhovala ministerka, chcel vyškrtnúť poslanec za Smer-SD Ľubomír Petrák. Myslí si, že by to mohol byť nástroj na kriminalizáciu verejných funkcionárov aj pri dobrých úmysloch.
Tzv. jáchymovská lož
Petrovi Osuskému (klub Most-Híd) sa do novely podarilo presadiť paragraf o tzv. jáchymovskej lži. Okrem popierania zločinov fašizmu tak bude trestné aj popieranie, spochybňovanie, schvaľovanie alebo ospravedlňovanie režimov založených na komunistickej ideológii alebo inom hnutí, ktoré násilím smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd. Trestnú sadzbu v týchto prípadoch parlament stanovil na šesť mesiacov až tri roky.
Prísnejšie tresty budú hroziť za týranie zvierat
Zvýšila sa horná hranica sadzby za opakované alebo zvlášť kruté týranie zvierat či utýranie zvieraťa z jedného na dva roky. Pri viacerých zvieratách, chránených zvieratách alebo verejnom týraní sa hranica trestu posunula z troch na päť rokov. Pribudol aj paragraf o zanedbaní starostlivosti o zvieratá. Človek, ktorý pre nedbanlivosť spôsobí smrť alebo trvalé následky na zdraví viacerých zvieratách, môže ísť od septembra do väzenia na jeden až dva roky.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská tiež predložila novelu, aby zabránila zneužívaniu zdravotných dôvodov na neúčasť svedkov a obžalovaných v trestnom konaní, zrýchlili sa súdne konania a zúžil sa priestor pre obštrukcie obvinených. Pri PN-ke bude musieť vedieť lekár, ktorý ju vystaví, že sa vyjadruje k zdravotnej spôsobilosti osoby v trestnom konaní na súde, teda či je obvinený alebo svedok schopný účasti na súdnom pojednávaní alebo nie. Takáto špecifikácia dosiaľ v zákone nebola, lekár sa vyjadroval len k práceneschopnosti, čo však často neznamená neschopnosť zúčastniť sa na pojednávaní.
Novým trestným činom bude aj volebná korupcia
Ak niekto ponúkne úplatok, aby volič volil podľa jeho predstáv, bude mu hroziť až dvojročný trest. Ak tak urobí verejný činiteľ, sadzba sa zvýši až na päť rokov. Jednoročný trest však bude hroziť aj tomu, kto ponúkne, že bude hlasovať, ako sa mu povie a vypýta si za to odmenu. Do paragrafu ohrozovania mravnej výchovy mládežepribudne trestanie ľudí, ktorí mládeži do 18 rokov umožnia páchanie priestupkov a vystavia ich tak nebezpečenstvu spustnutia, až dvojročným uväznením. Už teraz je trestné, aby mládeži dovolili páchať trestné činy.
Pribudne aj paragraf o nebezpečnom prenasledovaní
Skutková podstata nového trestného činu má spočívať v dlhodobom prenasledovaní, ktoré môže vzbudiť obavu o život alebo zdravie, život alebo zdravie blízkej osoby alebo podstatné zhoršenie kvality života. Pod prenasledovaním sa rozumie vyhrážanie sa ublížením na zdraví, vyhľadávanie osobnej blízkosti alebo sledovanie, kontaktovanie prostredníctvom tretích osôb, elektronických komunikačných služieb alebo písomne, zneužitie osobných údajov na získanie kontaktu, alebo iné obmedzovanie v obvyklom spôsobe života, ktoré sa deje dlhodobo a opakovanie. Sadzba je stanovená na jeden rok odňatia slobody, v závažnejších prípadoch však môže byť až trojročná.
Z novely vypadli ustanovenia, ktoré pôvodne rozširovali možnosti využiť pri vyšetrovaní výsledky odpočúvania. Ministerka navrhovala, aby sa informácie z odpočúvania mohli použiť aj pri vyšetrovaní iného trestného činu ako toho, pre ktorý súd odpočúvanie povolil.
Možnosť dohody o vine a treste sa má počas súdneho konania rozšíriť
Po novom by sa mohla dohoda zrodiť aj na začiatku hlavného pojednávania, aj počas predbežného prerokovaniaobžaloby. Podľa schváleného znenia povinné odoberanie odtlačkov prstov a DNA už nebudú musieť strpieť len obvinení, ale aj podozriví z trestných činov.
Novelou chce rezort spravodlivosti tiež vytvoriť priestor pre strany v konaní, aby vykonávanie dôkazov malo jasné pravidlá. Napríklad je vymedzené, že pri listinných dôkazoch stačí prečítať tie časti, ktoré sú relevantné pre samotné preukázanie viny. Strany konania však môžu namietať a dosiahnuť rozšírenie. Novela zavádza aj možnosť ustanovenia náhradného obhajcu pre obvineného v prípravnom konaní (teda pred súdnym procesom), ak je dôvodná obava, že by mohlo byť zmarené alebo podstatne sťažené vykonávanie úkonov pre neprítomnosť zvoleného alebo ustanoveného obhajcu.
Ak novelu podpíše prezident Ivan Gašparovič, účinná bude od 1. septembra 2011.