V čase klimatickej zmeny, keď sú lesy ohrozené kalamitami, poškodením a rozpadom, nemáme lepšiu stratégiu ako prírode blízke obhospodarovanie lesa. Zhodli sa na tom účastníci celoeurópskeho stretnutia organizácie Pro Silva združujúcej lesníkov, obhospodarovateľov a majiteľov lesov v Európe, ktoré sa konalo od 28. do 31. mája na Slovensku.
Nové modely obhospodarovania
Účastníci z 21 krajín Európy si pripomenuli 35. výročie vzniku organizácie Pro Silva, Slovensko bolo jednou z jedenástich zakladajúcich krajín. Na úspešnom priebehu tejto významnej lesníckej akcie sa organizačne podieľala Pro Silva Slovakia s podporou štátneho podniku Lesy SR, Technickej univerzity vo Zvolene a Obecných lesov Stará Myjava.
Zamestnanci Lidlu prekonali rekord spred roka, spolu s lesníkmi vysadili v Nízkych Tatrách 10-tisíc stromčekov (video)
Prebiehajúca globálna zmena klímy vyvoláva nutnosť pripravovať pre spoločnosť nové modely obhospodarovania lesov a definovať vízie ich zachovania s prihliadnutím na ich funkcie a ekologickú stabilitu. Ako informoval agentúru SITA vedúci Lesnej správy Duchonka Dušan Mikuš, základným strategickým cieľom Pro Silva je prírode blízke obhospodarovanie lesov, ktoré umožňuje trvalú udržateľnosť.
Vytváranie multifunkčných lesov
Ide o spektrum pestovných postupov zameraných na formovanie štruktúry prirodzených lesných ekosystémov pri súčasnom optimálnom využívaní ich hospodárskeho, ekologického a environmentálneho potenciálu. Obhospodarovanie lesných ekosystémov na základe princípov využívajúcich a uprednostňujúcich jemnejšie postupy umožňujú vytváranie multifunkčných lesov.
Deň Zeme je tiež pripomienkou toho, ako zlyhávame. Podľa inicitívy je ešte šanca presadiť zmeny
„Zelené lesy produkujú nielen drevo ako obnoviteľnú surovinu, ale zároveň umožňujú využitie na rekreačné účely, chladenie krajiny, viazanie uhlíka, zadržiavanie a postupné uvoľňovanie vody či ochranu pôdy pred eróziou,“ uviedol Dušan Mikuš.