Zamestnanci Lidlu prekonali rekord spred roka, spolu s lesníkmi vysadili v Nízkych Tatrách 10-tisíc stromčekov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lidl, sadenie stromčekov
Zamestnanci obchodného reťazca Lidl prekonali svoj rekord spred roka. Foto: SITA/Milan Šoka.
Tento článok pre vás načítala AI.

Do hory v Nízkych Tatrách nad obcou Malužiná v okrese Liptovský Hrádok prišli zamestnanci obchodného reťazca Lidl, aby pomohli lesníkom Lesov SR so sadením stromčekov.

Prekonanie minuloročného rekordu

V spolupráci s pracovníkmi lesnej správy vysadili počas štvrtkového dopoludnia rekordných 10-tisíc stromčekov, čím prekonali o 500 sadeníc svoj rekord spred roka. Zároveň prekonali hranicu dvoch miliónov zasadených stromčekov v tatranskom Lidl lese, ktorý rastie od roku 2012.

Na výsadbu na mieste dohliadal inšpektor rekordov a zakladateľ Knihy slovenských rekordov Igor Svítok, ktorý rekord potvrdil. Na obnovu lesa v Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT) darovala v tomto roku spoločnosť Lidl 185-tisíc nových sadeníc v rámci ďalšej etapy projektu spoločnosti Voda pre stromy.

Prvé výsledky práce

Projekt Voda pre stromy sa datuje ešte do roku 2012, keď sme prvýkrát boli v Tatrách vysádzať stromčeky. Takže projekt má 13 rokov, ale je to naša jedenásta výsadba, pretože pre pandémiu sa nám dvakrát nepodarilo dostať do Tatier,“ objasnil pre agentúru SITA hovorca Lidl Tomáš Bezák, ktorý sa teší, že sa opäť podarilo prekonať slovenský rekord v počte vysadených stromčekov za jeden deň.

Zároveň sme vo štvrtok vysadili sadeničku s poradovým číslom dva milióny od spustenia projektu, čo je tiež dôkazom toho, že tento projekt má svoje opodstatnenie. My už vidíme aj prvé výsledky našej práce, pretože tie sadeničky, ktoré sme sadili pred piatimi, siedmimi alebo deviatimi rokmi, už dnes naozaj začínajú pripomínať dospelé stromy. Pevne všetci veríme, že keď sa sem raz vrátime s našimi deťmi alebo vnúčatami, tak im budeme môcť ukázať, že na tomto konkrétnom lese sme sa aj my podieľali,“ dodal hovorca.

Úžitok pre celú krajinu

Spoluprácu si pochvaľuje aj vedenie Lesy SR a ako pre agentúru SITA povedal bývalý generálny riaditeľ a v súčasnosti odborný riaditeľ na generálnom riaditeľstve Ivan Danček, táto má význam pre zviditeľnenie práce lesníkov a jej priblíženie ľuďom.

Má to aj veľký celospoločenský význam v tom, že po nich zostane kus práce a s tým množstvom už aj nejaký les, ktorý bude prinášať úžitok aj pre celú krajinu,“ dodal riaditeľ, podľa ktorého je benefitom aj firmou zaplatené sadenice, „lebo ušetrené prostriedky môžeme investovať napríklad do opravy lesných ciest, do vodozádržných opatrení alebo aj na lesnú pedagogiku, kde si zase vychovávame mládež, aby bola týmto veciam naklonená“.

Investícia s hodnotou

Naše hodnoty, ktoré nás sprevádzajú každý jeden deň sa nám hodia aj teraz a pomôžu nám splniť náš cieľ – vysadiť 10-tisíc stromčekov. Je to výkon, výsledky, rešpekt, spolupatričnosť, rozvaha a spolu to dokážeme,“ ešte pred začatím výsadby s entuziazmom konštatovala generálna riaditeľka Lidl Zita Szlavikovics.

Obnova lesa je jedna z mála investícií, ktorej hodnota rastie časom. Čistý vzduch, čistá voda, miesto na relax budú slúžiť nám všetkým a nielen nám v súčasnej generácii, ale aj nasledujúcim generáciám,“ dodal riaditeľ odštepného závodu Tatry Lesy SR Miroslav Priechodský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan DančekTomáš BezákZita Szlavikovics
Firmy a inštitúcie Lesy SRLidlNárodný park Nízke Tatry