Národné lesnícke centrum vo Zvolene uspelo len ako druhá slovenská inštitúcia v histórii v medzinárodnej grantovej schéme Horizon a podarilo sa mu získať 15 miliónov eur.
Obrovský prínos pre región
Ako informovala hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Lenka Štepáneková, ďalších 15 miliónov eur dostane inštitúcia automaticky z výzvy ministerstva školstva. Vedu, výskum, inovácie a spoluprácu verejného a súkromného sektora tak posunie na špičkovú úroveň.
Priestor tu dostanú výskumníci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia a inovácie, ktoré prinesú, sa dokážu priamo uplatniť v podnikateľskom sektore.
„Bude to obrovský prínos pre celý región, pretože projekt počíta aj so spoluprácou so školami, univerzitami a lokálnymi firmami. NLC a Banskobystrický kraj tak vďaka nemu získajú pevné miesto na mape tých najlepších vedecko-výskumných inštitúcií,“ povedal na piatkovom tlačovom brífingu predseda BBSK Ondrej Lunter.
Podľa neho vďaka výskumnej infraštruktúre budú mať študenti krajských stredných drevárskych škôl a Technickej univerzity vo Zvolene po ruke excelentné pracovisko a zariadenia pre prax na úrovni svetovej špičky.
Nové postupy a inovácie
NLC uspelo v konkurencii 116 projektov z celej Európy a spolupracovať bude s dvomi partnermi – slovenskou úspešnou spoločnosťou Výskumný ústav papiera a celulózy a svetovo uznávanou nemeckou výskumnou inštitúciou Fraunhofer Institute for Wood Research.
Špeciálny rizikový fond pre poľnohospodárov je o krok bližšie k svojmu vzniku, so zámerom sa oboznámila vláda
„S pomocou nemeckého partnera chceme naplno rozvinúť potenciál našich dvoch európsky významných technologických infraštruktúr, experimentálnej 3D CT skenovacej linky dreva a Inkubátora pre výskum špeciálnych povrchov papiera s papierenským strojom. Cieľom je priniesť nové aplikovateľné postupy a inovácie pre zhodnotenie dreva a celulózy s vyššou pridanou hodnotou,“ povedal generálny riaditeľ NLC Peter Balogh.
Súčasťou projektu je podľa jeho slov aj spracovanie a využitie odpadov vznikajúcich najmä pri výrobe papiera a energetickom využití dreva v novovybudovanej výskumno-poloprevádzkovej linke.
„Spracované odpady budú testované v Centrálnom lesníckom laboratóriu a laboratóriu Semenárskej kontroly NLC s perspektívou ich využitia vo forme hnojív a prímesí do hnojív v lesných škôlkach a agrolesníckych systémoch,“ doplnil Balogh.
Jediný svojho druhu v rámci Európy
„Unikátny papierenský stroj, ktorý sme v rámci projektu vybudovali, dokáže modelovať výrobu až trojvrstvových papierových obalových materiálov. Taktiež obsahuje online integrovaný glejaci lis na povrchovú úpravu, čo z neho robí unikátny prístroj, jediný svojho druhu v rámci Európy,“ popísal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Výskumného ústavu papiera a celulózy Štefan Boháček.
PPA už vydala všetky rozhodnutia o poskytnutí podpory, pestovateľom pšenice čoskoro prídu na účty milióny eur
Z investícií v NLC môžu profitovať aj lokálne firmy – centrum excelentnosti je práve takým priestorom, kde je možné optimalizované výrobné postupy simulovať a na demonštračných linkách testovať v malosériovej výrobe.
Tým sa minimalizuje riziko pre podnikateľov, čo vo výsledku zvyšuje pridanú hodnotu, domáce spracovanie dreva a konkurencieschopnosť celého sektoru.