Nové nápady pre optimalizáciu dopravy v Trnave priniesol hackathon, ktorý organizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR).
Zefektívnenie dopravy
Napriek modernizácii semaforov a implementácii inteligentných križovatiek zápchy počas špičiek zostávajú výzvou.
Trnava získala za projekt inteligentného riadenia dopravy Cenu ITAPA 2024, jeho prínosom je skrátenie času prejazdov aj zníženie emisií
Cieľom hackathonu bolo navrhnúť systém, ktorý s pomocou umelej inteligencie zefektívni riadenie dopravy, zlepší plynulosť a zníži tak emisie. Ako informovalo MIRRI, riešenie odovzdalo a prezentovalo osem tímov, vrátane medzinárodného účastníka z Uzbekistanu.
Koncept inteligentného riadenia
Víťaz SmarTTeam podľa MIRRI zaujal konceptom inteligentného riadenia dopravy. Ich systém umožňuje prispôsobenie dopravných plánov v reálnom čase, čím optimalizuje premávku, znižuje čakacie doby a šetrí zdroje.
Problémy s dopravou v Trnave "kruháče" neriešia, mesto chce viaceré prebudovať na klasické križovatky so semaformi
„Rozvrhli sme si, čo chceme prezentovať, držali sme sa pri zemi a vytvorili realizovateľný prototyp. Myslím si, že pomohlo aj to, že sme domáci z Trnavy a okolie, museli sme to vyhrať – pre naše mesto,” povedal kapitán tímu Denis Helienek.
Verejné obstarávanie na autobusového dopravcu pre juh Trnavského kraja zrušili, jediná ponuka bola predražená
Víťazný koncept ocenil aj štátny tajomník MIRRI pre digitalizáciu Ivan Ivančin. „Ja sám ako IT odborník vidím veľký potenciál v tomto koncepte inteligentného riadenia dopravy. Držím palce víťazom aj všetkým zúčastneným, ktorí sú budúcnosťou IT na Slovensku. Naša krajina potrebuje mladých, šikovných ľudí, aby sa stali hybnou silou digitálnej transformácie,“ povedal štátny tajomník pre digitalizáciu Ivan Ivančin.
Najlepšie riešenie z hackatonu ocenili čiastkou 3000 eur, v prípade jeho implementácie do praxe ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie poskytne na toto riešenie 100 tisíc eur.
Projekt Hacknime.to bude pokračovať aj v budúcom roku s piatimi hackathonmi, vrátane jedného v Bratislave. Najbližšie podujatie sa uskutoční na prelome januára a februára v priestoroch 365.labb v Banskej Bystrici a bude riešiť zadanie mesta Revúca.