Víťazi súťaže o Cenu Európskeho týždňa mobility sú známi, počet aj kvalita projektov sa zvýšili (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európsky týždeň mobility
Foto: SITA/Milan Šoka
Tento článok pre vás načítala AI.

V národnej súťaži o Cenu Európskeho týždňa mobility (ETM) 2024 zvíťazilo mesto Stará Turá, Košický samosprávny kraj aj seredská Základná škola Jana Amosa Komenského. Ceny víťazom v utorok odovzdal generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Juraj Moravčík počas slávnostného vyhodnotenia tohtoročnej kampane v historickej radnici v Banskej Bystrici. Podľa predsedu poroty Mateja Majdiša z Úradu vlády v tomto roku nielen pribudol počet účastníkov a projektov, ale zvýšila sa aj ich kvalita.

Envirovýchova

Cieľom ETM je povzbudiť samosprávy v zavádzaní a podpore udržateľnej mestskej mobility a tiež umožniť obyvateľom miest a obcí vyskúšať si alternatívne spôsoby dopravy.

Význam ETM je hlavne v osvete v rámci spoločenskej zodpovednosti, ktorá patrí nám všetkým. Za SAŽP je samotná osveta a envirovýchova jedným z jej pilierov ako rezortnej odbornej organizácie,“ uviedol pre agentúru SITA generálny riaditeľ SAŽP Moravčík, podľa ktorého ETM prináša príklady dobrej praxe.

Aktívna samospráva

Akým spôsobom dostať tieto príklady dobrej praxe a riešenia, ktoré robia samosprávy pre svojich obyvateľov, je práve to, že sa zapájajú do takýchto podujatí. Samozrejme zlepšujú životné prostredie v ich podmienkach a hlavne vychovávajú súčasnú generáciu aj generáciu, ktorá príde po nás,“ popísal prínos kampane generálny riaditeľ.

V kategórii Aktívna samospráva porota udelila prvé miesto mestu Stará Turá, ktoré prišlo s inovatívnym projektom diskusií a hier s deťmi, pričom vytvorili pocitovú mapu bezpečnosti ulíc v centre mesta, ktorá poslúži ako podklad pre budúcu transformáciu mesta.

Kraj a organizácia

V kategórii Aktívny samosprávny kraj zvíťazil Košický samosprávny kraj, ktorý v spolupráci s organizáciou IDS Východ poskytoval občanom zdarma dopravné karty a využil ETM na propagáciu integrovaného dopravného systému. Kraj tiež prijal komplexnú cyklostratégiu a pokračoval v organizovaní súťaže „10 000 krokov pre zdravie“, ktorou povzbudzoval obyvateľov k pešej doprave.

V kategórii Aktívna organizácia, v ktorej súťažili školy, občianske združenia, firmy, ale aj organizácie špecializujúce sa na udržateľnú dopravu, porota udelila prvé miesto Základnej škole Jana Amosa Komenského v Seredi. Táto inštitúcia sa svojimi aktivitami zamerala na zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie ovzdušia pred školou. Počas ETM sa im podarilo dočasne vylúčiť motorovú dopravu z ulice pred školou a zaviesť „pešibus“, čím výrazne prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia v okolí školy.

Vyvrcholenie týždňa mobility

Kampaň pri príležitosti ETM sa na Slovensku uskutočnila už po 23. krát a jej téma bola Verejný priestor pre všetkých. Konala sa tradične od 16. do 22. septembra a zapojilo sa do nej až 111 subjektov – 67 samospráv a 44 organizácií.

26 samospráv navyše zorganizovalo Deň bez áut, ktorý je vyvrcholením týždňa mobility. Motivácia, aby sa ľudia správali zodpovedne nielen počas jedného týždňa v roku, by mala byť podľa Moravčíka hlavne v nás všetkých.

Mali by sme si uvedomiť každý sám za seba, že ten oceán sa skladá z kvapiek a tou kvapkou do toho oceána môžeme prispieť každý jeden z nás svojim rozhodnutím zmeniť správanie a svoje návyky v rámci mobility i v prístupe k životnému prostrediu,“ dodal šéf SAŽP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)