Najvyšší súd SR sa stotožnil s názorom mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) v prípade výkupu pozemkov pre výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v rámci PPP projektu v okolí Bratislavy.
Mená a priezviská predávajúcich podľa rozsudku najvyššieho súdu z uplynulých dní štát tajiť nemá, pretože tie boli pred zápisom nového vlastníka dlhodobo verejne dostupné z katastra nehnuteľností.
Palčák: Kľúčový pre odľahčenie dopravy bude úsek R7 medzi Bratislavou a Ketelcom
Upozornila na to mimovládka s tým, že štát zaplatil predávajúcim za pozemky vyše 350 miliónov eur. Ich mená nie sú doteraz známe napriek opakovaným požiadavkám médií a verejnosti o ich zverejnenie.
Rozsudok môže znamenať zlom
Na pozemkoch mal dobre zarobiť aj vtedajší predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Výkup pozemkov pre realizáciu projektu zabezpečovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS).
Transparency International očakáva, že rozhodnutie Najvyššieho súdu môže priniesť zlom. „Zároveň zdôraznil, že pri posudzovaní konfliktu medzi ochranou osobných údajov a sprístupňovaním informácií treba dbať na transparentnosť verejnej správy a zásadu prevažujúceho verejného záujmu. Ten aj pre medializované podozrenia so špekuláciami s pozemkami vnímame ako naliehavý,“ informovala mimovládna organizácia o rozsudku na sociálnej sieti.
Ministerstvo musí žiadosť opäť posúdiť
Najvyšší súd sa jej kasačnou sťažnosťou zaoberal potom, ako NDS ešte v roku 2016 odmietla sprístupniť detaily o výkupoch pozemkov pod bratislavský obchvat. Mimovládka následne neuspela ani s rozkladom na Ministerstve dopravy a výstavby SR a so žalobou na Krajskom súde Bratislava.
Štátny tajomník Kmeť: Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami by mohla byť hotová do roku 2029
„Ministerstvo sa našou žiadosťou bude musieť zaoberať znova, je však viazané názorom Najvyššieho súdu, ktorý nám dal za pravdu,“ uviedla Transparency International. Tá bola v spore na Najvyššom súde ako žalobca, ministerstvo dopravy a výstavby ako žalovaný.
K údajom sa nedostali ani za štyri roky
Aj toto konanie podľa mimovládnej organizácie ukázalo dve závažné veci, a to, že získať informácie, na ktoré má žiadateľ nárok, môže niekedy trvať neprimerane dlho.
„K požadovaným údajom sme sa nedostali ani takmer štyri roky od podania žiadosti. Na druhej strane, boj za transparentnosť má zmysel!“ priblížila Transparency International.
Érsek považuje aj čiastočné otvorenie úsekov R7 a D4 za dobré, vytkol však aj niekoľko chýb (foto)
Obdobné rozhodnutia najvyššieho súdu podľa nej totiž prispievajú k vybudovaniu ustálenej rozhodovacej praxe, ktorou sa musia riadiť aj podriadené súdy a orgány verejnej moci.
Doležal: So zverejnením nemám problém
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) sa v súvislosti s možnosťou zverejnenia zmlúv o výkupe pozemkov nedávno vyjadril, že s tým nemá problém.
„To je skôr otázka na NDS. Nemám problém, aby sa zverejňovali akékoľvek zmluvy, vždy som hovoril, že budem komunikovať otvorene,“ povedal Doležal.
O stanovisko k rozsudku Najvyššieho súdu SR a k zverejneniu predávajúcich pozemky pod D4 a R7 sme požiadali Ministerstvo dopravy a výstavby SR aj Národnú diaľničnú spoločnosť.