Šofér spí v spacáku v autobuse, ďalší vyhodil pre obavy z kontroly ľudí na štvorprúdovke. Cestujúci zažívajú peklo a hovoria o vojne autobusárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Humennom prebieha konflikt medzi autobusovými spoločnosťami, ktorý vznikol pre náhradnú dopravu počas elektrifikácie železničnej trate na Hornom Zemplíne. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, viacerí cestujúci sa cítia ohrození.

Sťažujú sa nielen na nízku kvalitu služieb, ale aj na to, že niektorí šoféri spia v noci v spacáku v autobuse a potom šoférujú ďalej či na násilné vysadenie cestujúcich pre obavy z inšpekcie.

Zámerné vyhýbanie sa inšpekcii

Ako opísal jeden z cestujúcich pre televíziu, vodič autobusu im tvrdil, že musí ísť do servisu. Pravda však bola iná.

„Počas jazdy a s plným autobusom pasažierov telefonoval. Podávali si medzi sebou informácie, že na stanici stojí inšpekcia. Šofér vyhodil ľudí násilne na štvorprúdovke, aby nemusel zájsť na stanicu a podrobiť sa kontrole,“ sťažuje sa Marek.

Upozornil tiež na ďalší prípad, keď šofér spal v autobuse. Spí v autobuse v spacáku, príde na stanicu, vypne autobus, o tretej ráno vstáva a zase jazdí celý jednu linku,“ dodal.

Jeden musel tankovať do fľaše

Vlaky tu totiž prestali jazdiť a namiesto nich tu funguje náhradná autobusová doprava, na ktorú sa viacerí sťažujú.

Pravdepodobne to súviselo s tým, že od 1. júla nastúpila nová firma a zrejme tam asi niečo nepasovalo. Fakt mi to pripadalo ako vojna autobusárov, ako vojna prepravcov,“ vysvetľuje ďalší cestujúci Pavel.

Ďalej pokračoval, že jednému z autobusov došla nafta a šofér ju utekal natankovať do fľaše. Cestujúci si museli vystúpiť z vozidla.

Inšpekcia zistila nedostatky

Prípadmi sa už začal zaoberať aj Národný inšpektorát práce, ktorý skontroloval osem subjektov poskytujúcich prepravu a celkovo trinásť vodičov.

„V rámci výkonu inšpekcie práce zistili tridsať nedostatkov, týkajúcich sa najmä nedodržiavania povinných prestávok na odpočinok, prekročenia maximálnej doby jazdy bez odpočinku, jazdy bez karty vodiča,“ uviedol hovora inšpektorátu Ladislav Kerekeš.

Televízia sa pokúsila kontaktovať aj spoločnosť, ktorá vyhrala výberové konanie na poskytovanie dopravy. Síce im to prvýkrát dispščing autodopravcu zdvihol, potom sa už neozvali a linka bola stále obsadená.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Kerekeš
Firmy a inštitúcie Národný inšpektorát práce