Slovenská správa ciest (SSC) upozorňuje, že ak kompetentní nebudú operatívne riešiť situáciu v súvislosti s bobrími hrádzami na toku v blízkosti cesty prvej triedy I/66 smerom na Tatranskú Kotlinu, zimné obdobie by ju mohlo ešte zhoršiť.
Môže dochádzať k záplavám ciest
Ako pre agentúru SITA uviedol Martin Guzi z komunikačného odboru SSC, namŕzanie môže viesť k zaplaveniu cesty, čo by predstavovalo ohrozenie bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy. Problém sa týka úseku za lokalitou nazývanou Šarpanec.
Pre hrádze, ktoré si tam postavil bobor, už zaplavuje okolie, priepust pod cestou býva opakovane upchatý a v súčasnosti je takmer nefunkčný.
Obojstranné odpočívadlo Milhosť na R4 pri hranici s Maďarskom dokončia do konca roka, sľubujú diaľničiari
Slovenská správa ciest žiada kompetentných o radikálne a rýchle rozhodnutie, ešte v júli zaslala podnet na okresné úrady v Poprade a Kežmarku. Kamenná konštrukcia priepustu bola totiž podľa Guziho poškodená pravdepodobne vplyvom stojacej vody a potrebná je jeho okamžitá oprav.
Bobor je chránený živočích
„ Až po odstránení príčiny vybreženia vodného toku a jeho presmerovaní do pôvodného koryta môže Slovenská správa ciest pristúpiť k prestavbe objektu priepustu. Toho času sme zadali objednávku pre zhotovenie projektovej dokumentácie,“ vysvetlil.
Odstrániť bobrie hrádze môže len správca povodia, ktorým je Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Podľa jeho hovorcu Mariána Bocáka ide o zložitú situáciu a počkať sa musí na rozhodnutie ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody SR.
Hladina vody v najväčšej nemeckej rieke Rýn je blízko kritického minima, lodná preprava tovaru sa môže zastaviť
Keďže hrádze sa podľa jeho slov nachádzajú v ochrannom pásme a bobor je zároveň chráneným živočíchom, SVP potrebuje výnimku.
Na uzavretí dohody sa pracuje
Správa Tatranského národného parku informovala, že Slovenský vodohospodársky podnik s ňou momentálne nemá uzavretú platnú dohodu k manažmentu bobra vodného, na jej uzavretí sa však podľa jej informácií pracuje.
Prípadom sa zaoberá aj Okresný úrad v Poprade, ktorý pripravuje ďalšie stretnutie dotknutých subjektov v snahe napomôcť vyriešiť závažnú situáciu.
Problémy aj v ďalších lokalitách
Bobor však spôsobuje problémy aj v ďalších lokalitách na Spiši a pod Tatrami. Podľa Slovenskej správy ciest ide o úsek cesty prvej triedy I/18 v okrese Levoča pri potoku Bičir pod Starým mlynom. Voda sa tam podľa nej vylieva až k cestnému telesu a podmáča ho.
Obchvat okolo Plavnice sa predraží, cestári so zhotoviteľom podpísali dodatok k zmluve o navýšení ceny za dielo
V zimných mesiacoch sa voda namŕzaním dostáva až na vozovku. Ďalšia problematická hrádza je pred i za mostom na ceste I/66 pred Veľkou Lomnicou. To podľa SSC spôsobilo vzdutie hladiny toku.
Daný stav podľa nej neprospieva ani stabilite mosta, ktorý je v zlom stave. Opakovanie si bobor stavia hrádzu z oboch strán aj v bezprostrednej blízkosti mosta na ceste I/77 za Spišskou Belou.