Papierové lístky na bratislavskú mestskú hromadnú dopravu (MHD), regionálnu železničnú a autobusovú dopravu v bratislavskom regióne budú v ponuke dovtedy, kým po nich bude zo strany cestujúcej verejnosti dopyt, zastáva názor generálna riaditeľka Bratislavskej integrovanej dopravy (BID) Zuzana Horčíková.
Podľa nej násilné zrušenie papierových lístkov môže spôsobiť negatívny postoj cestujúcich voči verejnej doprave, čo protirečí samotným cieľom integrácie dopravy. Bratislavská integrovaná doprava je koordinátorom Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK).
„Potrebujeme vytvoriť ponuku cestovných dokladov pre celú škálu cestujúcich, to znamená pre mladých aj pre starších,“ uviedla pre agentúru SITA Zuzana Horčíková s tým, že BID je zástancom evolučného vývoja. To znamená, že postupom času sa prirodzene vyprofiluje, ktoré formy predaja cestovných lístkov budú podporovať viac, ktoré budú udržiavať a ktoré zmiznú z trhu prirodzeným spôsobom.
Lístky pre všetky generácie
„Pri každej forme predaja je potrebné nazerať na ekonomiku systému, to znamená, aké sú náklady,“ vysvetlila Horčíková s tým, že na základe ekonomických veličín následne BID vyhodnocuje procesy. Kým cestujúci vytvárajú dopyt po papierových cestovných lístkoch a náklady spojené s predajom dosahujú únosnú mieru, BID bude túto formu predaja podporovať.
Bratislavčania sa musia pripraviť na sviatočný režim MHD, niektoré linky nebudú premávať
„Pokiaľ je tu ešte stále skupina dôchodcov, ktorí si nikdy nenájdu cestu k mobilnej aplikácii a len veľmi obtiažne si budú z označovača cestovných lístkov kupovať jednorazový elektronický cestovný lístok, nemôžeme ľuďom spôsobovať stres,“ uviedla Horčíková s tým, že cieľom BID je vytvoriť „friendly“ prostredie, aby vozidlá verejnej hromadnej dopravy využívali všetky generácie bez obáv. Podľa nej je skupina ľudí, ktorá prechádza do dôchodkového veku a skupina, ktorá má k dôchodkovému veku blízko, stále technicky gramotnejšia a gramotnejšia.
Využitie viacerých dopravcov
Bratislavská integrovaná doprava zastrešuje koordináciu dopravných služieb v bratislavskom regióne (Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji, pozn. SITA). Hlavnou výhodou cestovania v rámci integrovanej dopravy je možnosť zakúpením jedného lístka využívať viacero dopravcov za rovnakých prepravných a tarifných podmienok.
Do systému integrovanej dopravy sú zapojení Dopravný podnik Bratislava, RegioJet, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko, v Bratislavskom kraji sa tento systém uplatňuje zatiaľ v regiónoch Dunajská Lužná, Pezinok, Malacky a Senec. Od 1. augusta je do systému integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji zapojená aj železničná stanica v Trnave.