Pri ceste lietadlom je potrebné zobrať všetky cenné veci so sebou v príručnej batožine a dávať na ňu pozor po celý čas na letisku aj v lietadle. V prípade, že cestujúci uloží cenné predmety do podanej batožiny, letecká spoločnosť ani letisko nezodpovedajú za ich stratu či poškodenie.
Základné pravidlo pri cestovaní
Na jedno zo základných pravidiel pri cestovaní upozornilo dovolenkárov Letisko M. R. Štefánika v Bratislave (BTS), pripomenulo tiež zakázané predmety, ktoré si nemožno vziať do príručnej či podanej batožiny.
„Počas letnej sezóny sa stále stretávame s cestujúcimi, pre ktorých pravidlá prepravy tekutín či zakázaných predmetov nie sú zrejmé,“ informovala hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.
15 najčastejších chýb Slovákov pred odletom na dovolenku
Do podanej batožiny nesmie cestujúci umiestniť peniaze, šperky, cenné kovy, kľúče, lieky, dioptrické a slnečné okuliare, kontaktné šošovky, ale ani hodiny, cenné papiere, cigarety, tabak alebo tabakové výrobky, obchodné dokumenty, pasy a iné identifikačné dokumenty.
„Taktiež žiadne krehké veci, akými sú parfémy, toaletné vody, fľaše, sklo, porcelán, vodná fajka a žiadne elektronické prístroje vrátane príslušenstva (walkman, CD prehrávač, fotoaparát, videokamera, MP3, mobilný telefón, prenosný počítač, čítačka kníh atď.),“ priblížila Ševčíková.
Zakázané predmety
Cestujúci nemôžu mať pri sebe vo vyhradených bezpečnostných priestoroch letiska a na palube lietadla palné a strelné zbrane a iné prostriedky na vystrelenie nábojov, omračujúce zariadenie, predmety s ostrým hrotom alebo ostrou hranou, ktoré môžu spôsobiť vážne zranenie.
Najčastejšie potraviny, ktoré skončia na letisku v koši: bryndza, treska, paštéty...
K zakázaným predmetom v príručnej batožine patria aj pracovné a tupé nástroje, ktoré môžu spôsobiť zranenie, výbušniny a zápalné látky a zariadenia. Zapaľovače sa nemôžu prepravovať v príručnej ani zapísanej batožine, ale výlučne „na tele majiteľa“, teda vo vreckách oblečenia a je nutné ich predložiť pri detekčnej kontrole.
Zoznam zakázaných predmetov obsahuje vykonávacie nariadenia Európskej komisie z 5. novembra 2015 o vykonávaní spoločných základných noriem bezpečnostnej ochrany civilného letectva.
Priehľadné vrecko
Pasažieri môžu v príručnej batožine prevážať tekutiny, pasty, gély len v samostatných nádobách s objemom maximálne sto mililitrov alebo sto gramov. Musia byť v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku (spolu s aerosólmi a gélmi) s kapacitou do jedného litra.
V prvom polroku vybavilo bratislavské letisko rekordný počet cestujúcich
„Všetky tekutiny musia byť vybrané z príručnej batožiny a deklarované samostatne pred detekčnou kontrolou umiestnením v prepravke mimo batožiny,“ uviedla Ševčíková. Pri tekutinách nerozhoduje aktuálny obsah balenia, ale jeho uvedenie na obale.
Tekutiny pre diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky môžu byť v príručnej batožine aj vo väčšom množstve ako sto mililitrov, nie je potrebné lekárske potvrdenie.
Nadrozmerná batožina
V podanej batožine nemôžu byť výbušniny, zápalné látky a zariadenia. „Ak potrebuje cestujúci na dovolenku prepraviť väčšie predmety, ktoré sa nezmestia do podanej batožiny, podá ich pri check-in pulte s nápisom Nadrozmerná batožina. Tie sa potom prepravia v nákladnom priestore lietadla,“ upozornila Ševčíková.
Idete na dovolenku letecky? Pozrite si, čo patrí na palubu a čo do podpalubia
Prepravu takýchto predmetov treba nahlásiť leteckej spoločnosti vopred, ideálne pri rezervácii letenky, a zaplatiť za ňu poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti, ak jeden kus športovej potreby neprepravuje bezplatne.
„Ako nadrozmerná batožina sa prepravujú športové potreby či hudobné nástroje,“ dodala hovorkyňa.