Odporúčame:
Slovanské opevnenie v Bojnej preskúmajú archeológovia
V R. Sobote objavili vykopávky zo 17. až 18. storočia
Vzácnosťou sú praveké úlomky keramiky z bádenského obdobia. Pozemky sa tiahnu od cintorína v mestskej časti Solivar smerom na Šváby.
Ako informoval archeológ Mário Comisso, sondy ukazujú, že zachytené sídlisko je oblúkovitého tvaru so šírkou 60 až 70 metrov. Dĺžka sídliska bude pravdepodobne 140 metrov.
Archeológovia doteraz zachytili viac ako sto objektov, z toho päť zahĺbených chát. Medzi nálezmi dominuje keramika, tvorí asi 90 percent všetkých nájdených fragmentov. Zvyšné nálezy tvoria železné predmety, hlavne menšie nožíky, ostrohy, našla sa aj jedna minca a časti kovania, ktorých účel sa nedá bližšie určiť.
„Doteraz sme zachytávali iba objekty z 12. storočia. Sú tu pozostatky chát s vykurovacím zariadením a kolovou konštrukciou. Iba pred dvoma dňami sa nám podarilo zachytiť prvý praveký objekt. Podľa keramiky, ktorá zatiaľ nie je umytá, to vyzerá na keramiku z bádenskou kultúrou. Podarilo sa to po troch mesiacoch kopania. Ďalší výskum, ktorý bude pokračovať východným smerom, by to mal výraznejšie potvrdiť,“ uviedol Comisso. Výskum sťažuje sucho, nálezisko musia polievať.
Archeologický úlovok menom žarnov
Za určitú raritu možno považovať plytký objekt, ktorý po odkrytí identifikovali ako žarnov na mletie múky. Výnimočný je svojou veľkosťou, má priemer 55 centimetrov a podarilo sa zachytiť jeho vrchný aj spodný kus. Vrchnú časť poškodil pri orbe pluh, ale zvyšok je neporušený.
Podľa archeológa nejde o typickú stredovekú dedinu, lebo nešlo o exponované miesto. S určitosťou však môže už dnes potvrdiť, že toto miesto má súvis so solivarským hradiskom, na mieste ktorého stojí kostol sv. Štefana. Podľa Comissa by mohlo ísť o prechodné sídlisko, napríklad o vojenskú posádku, čo evokuje veľké množstvo ostrôh. K tomu je však podľa jeho vyjadrenia ešte predčasné zaujať jednoznačné stanovisko.