Kostol v Hrboltovej vydal tajomstvo svojej histórie

Kriz
Foto: SITA/AP

RUŽOMBEROK 21. júna (WEBNOVINY) – V Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v ružomberskej mestskej časti Hrboltová odkryli stredoveké tajomstvo v podobe konsekračných krížov z 13. storočia.

Potvrdil to miestny farár Peter Olexák. Doposiaľ bolo uvádzané, že kostol bol postavený až v 19. storočí, aj keď predpoklady o jeho pôvode v 13. storočí existovali.

„Nález konsekračných krížov dokazuje, že tu stál už v druhej polovici 13. storočia. Takouto vzácnosťou sa môžu v okolí pochváliť len kostoly v Martinčeku a Ludrovej-Kúte. S minulosťou súvisí aj objav gotického portálu, dnes už neexistujúcej sakristie. Poukazuje na stredovekú stavbu väčšieho významu,“ upozornil. Olexák vysvetlil spôsob, ako kríže našli. „Niektoré časti neskorobarokového oltára si vyžadovali obnovu. Preto sme ho nechali zreštaurovať. Po rozobratí oltára sa odkryli zasolené a navlhnuté steny. Pamiatkový úrad sme požiadali o reštaurátorský prieskum.“

Realizuje ho akademický maliar a reštaurátor Juraj Maták. „Keďže kostol je zapísanou kultúrnou pamiatkou, reštaurujeme omietku so zachovaním jej štruktúry. Do konca júna by sme mali byť s reštaurovaním hotoví. Objavom sme potvrdili predpoklady o osídlení Hrboltovej už v 13. storočí. Konsekračné kríže znamenajú, že kostol vysvätil biskup,“ dodal Maták.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom