Lekári nemocníc v Kubíne a Mikuláši už nebudú operovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

ŽILINA 24. novembra (WEBNOVINY) – Nemocnice v Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši už nerobia plánované operácie.

Od pondelka nebudú operovať už ani akútne prípady, začnú vyprázdňovať oddelenia a pacientov prevážať do nemocníc v Martine a Ružomberku.

Nemocnica v Trstenej bude robiť plánované operácie až do konca novembra, Kysucká nemocnica v Čadci pokračuje v normálnom režime. V štyroch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja trvá na výpovediach takmer polovica lekárov.

„V súčasnosti sú pozastavené len plánované operácie. Jednoducho neprijímame pacientov na plánované operácie a snažíme sa prepúšťať pacientov, ktorí sú už schopní ísť do domáceho liečenia. Situácia je individuálna, každý jeden z riaditeľov vydal príkaz podľa toho, akú má v nemocnici situáciu. V Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši už od pondelka budú robiť len akútnych pacientov, ale v Trstenej robia aj plánovaných pacientov až do konca mesiaca. Jediná nemocnica, v ktorej nie je takáto situácia, kde nedali výpoveď všetci lekári na určitých oddeleniach, je nemocnica v Čadci,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka odboru zdravotníctva žilinskej krajskej samosprávy Anna Majbíková.

Najkritickejšia situácia je v dolnokubínskej nemocnici, kde výpovede podali všetci lekári na chirurgickom, ortopedickom, RTG oddelení a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

V liptovskomikulášskej nemocnici dali výpovede všetci lekári na OAIM, chirurgickom a traumatologickom oddelení. V Trstenej trvajú na výpovediach všetci lekári gynekologického oddelenia. Zo všetkých štyroch nemocníc chce odísť 125 z 279 tamojších lekárov.

Výpoveď nestiahli, ale žalobu podporia

Lekári nemocníc Žilinského samosprávneho kraja ani po výzve župana výpovede nestiahli, vyjadrili však podporu krajskej samospráve v žalobe štátu pre diskrimináciu pri oddlžovaní nemocníc.

Žilinský župan Juraj Blanár dnes navštívil nemocnice v Dolnom Kubíne, Trstenej, Liptovskom Mikuláši a Čadci a snažil sa presvedčiť 125 tamojších lekárov, aby stiahli svoje výpovede. Tí chcú ale počkať do soboty, ako sa vyvinie situácia okolo možnej dohody odborárov s ministrom, či vyhlásenia núdzového stavu. Blanár zároveň požiadal lekárov o podporu pri žalobe Slovenskej republiky.
Lekár
Foto: SITA/Viktor Zamborský

„Odborové zväzy vo všetkých štyroch nemocniciach potvrdili, že pôjdu so Žilinským samosprávnym krajom do žaloby na medzinárodnom fóre, kde budeme žalovať Slovenskú republiku za nedodržiavanie princípu nediskriminácie. A takto môžeme, bez ohľadu na to, aká tu bude vláda, poukázať na ten základný problém, a to, že sú obrovské rozdiely medzi ohodnotením výkonov v nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja a v nemocniciach štátnych, ktoré sú vyššie a nebodaj ešte v súkromných nemocniciach, ktoré sú násobne vyššie,“ povedal Blanár po návšteve Kysuckej nemocnice v Čadci.

O pripravovanej žalobe pre diskrimináciu pri oddlžovaní nemocníc informoval kraj už začiatkom novembra. Podľa Blanára neoddlžením regionálnych krajských nemocníc štát diskriminuje 330-tisíc obyvateľov kraja, ktorí si platia zdravotné poistenie rovnako ako pacienti štátnych nemocníc, ktorých oddlženie vláda už pripravuje.

Vláda nepostupuje rovnako v prípade štátnych nemocníc a nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov, pretože neschválila oddlženie týchto nemocníc, a to napriek tomu, že sú rovnako v systéme verejného zdravotníctva. Preto Žilinský samosprávny kraj pripravuje podanie na medzinárodné inštitúcie, kde budeme Slovenskú republiku žalovať pre túto diskrimináciu,“ povedal Blanár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan UhliarikJuraj Blanár
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR