Ambulantní lekári sa zatiaľ štrajkovať nechystajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka, pacient
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Ambulantní lekári sa na Slovensku zatiaľ štrajkovať nechystajú. Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora by to v súčasnej situácii, keď viac ako 2 000 lekárov hrozí odchodom z nemocníc, bolo vrcholne nezodpovedné.

„Cítime veľkú zodpovednosť voči pacientom, preto dôrazne odmietame akékoľvek štrajkové aktivity v ambulantnom sektore v týchto dňoch. Rozhodne naši členovia pred svojimi pacientmi neutečú,“ vyhlásil Pásztor. On sám si nevie predstaviť, že by po 1. decembri nefungovali nemocnice a ambulantní lekári by ešte opustili svoje pracoviská. „Tak si položme otázku, kam ten pacient pôjde?“ pýtal sa. Štrajk pritom od decembra avizuje únia špecialistov.

Priamy dopad na ambulantných lekárov

Asociácia však na tlačovej besede vyzvala ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, aby ich konečne prizval na rokovania krízových štábov. Podľa Pásztora čakajú na inštrukcie, čo majú robiť napríklad s pacientmi, ktorým odvolali plánované zákroky. „Už dnes to, čo sa deje v slovenských nemocniciach, má priamy dopad na ambulantný sektor,“ skonštatoval ďalej. Ambulantným lekárom majú rásť náklady, stúpa totiž počet pacientov, ako aj výdavky na lieky a laboratórne vyšetrenia. Ich šéf sa zároveň domnieva, že v prípade odchodu lekárov, nebudú môcť ambulancie pracovať v bežnom režime.

Zdravotníctvo nie je len o nemocniciach

Sluzby
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Pásztor pritom upozornil, že slovenské zdravotníctvo nie je iba o nemocniciach a upozornil, že ani ambulantní lekári nie sú spokojní s ich aktuálnym financovaním. Podľa neho sa im v podstate od roku 2006 nemenila cenu bodu ani kapitácie. O svojich požiadavkách však chcú rokovať so zdravotnými poisťovňami. Ak ale nebudú úspešní, sú pripravení vypovedať zmluvy. Kompetentným preto odkázali, že je nevyhnutne nutné dofinancovanie celého systému.

Pásztor sa nechcel priamo vyjadriť, či by viac ako 2 000 lekárov malo stiahnuť výpovede. „Súčasná veľmi vyhrotená situácia potrebuje trošku ochladiť hlavy, možno troška sa posunúť z roviny emócií do roviny reality,“ uviedol. Podľa prezidenta súkromných lekárov sú uvedení lekári v ťažkej situácii. On sám si pritom myslí, že ich konečné rozhodnutie nebude jednotné. Skôr očakáva, že Slovensku hrozí „zákopová vojna“.

Asociácie súkromných lekárov združuje viac ako 3 500 súkromných lekárov z celého Slovenska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Pásztor