Líder Sme rodina Boris Kollár sčasti zmenil svoju politickú taktiku. Vyzerá to tak, že viac sa snaží robiť samostatnú koaličnú politiku, ale nateraz sa vyvaroval ostrých vymedzení voči vládnym partnerom.
Zatiaľ mu to prináša úspech a jeho Sme rodina je jediným vládnym subjektom, ktorému mesiac koaličného konfliktu vôbec neublížil.
Je tiež zaujímavé, že Kollárovo hnutie negatívne nezasiahla ani väzba jeho nominanta Vladimíra Pčolinského, ktorý donedávna zastával post šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS).
Kollár má náhradu za Pčolinského, za riaditeľa SIS navrhol jej doterajšieho námestníka
Hnutie Sme rodina sa nachádzalo v nedávnej vládnej kríze akoby v úlohe pozorovateľa. Nezapájalo sa do sporov s vlastnými personálnymi požiadavkami a profilovalo sa do pozície zmierovača Igora Matoviča (OĽaNO) a Richarda Sulíka (SaS).
S lídrom percentá padajú aj stúpajú
Popularita Sme rodina dostala úder vlani v jeseni. Kollárovi uškodila najskôr kauza jeho diplomovej práce. Priťažila mu tiež dopravná nehoda, po ktorej vysvitlo, že v služobnom aute s ním bola jeho známa.
Pre papalášske maniere sa stal terčom kritiky počas pobytu v nemocnici, keď na rozdiel od bežných smrteľníkov prijímal politické i súkromné návštevy.
Následne prišla odozva verejnej mienky. V prieskume dôveryhodnosti zaznamenal Kollár pokles. Preferencie Sme rodina boli tesne nad piatimi percentami, ktoré sú bránou do parlamentu.
Teraz sa karta obrátila. Sme rodina mala v aprílovom prieskume Focusu pre TV Markíza podporu 7,4 percenta opýtaných. V najnovšom prieskume agentúry AKO hnutie dosiahlo rovnaké číslo.
Začalo sa dariť aj Kollárovi, ktorému stúpla dôveryhodnosť. Podľa Focusu v porovnaní s januárom tohto roku ako jedinému z vládnej koalície, a to až o osem percent.
K čomu sa Kollár vrátil?
Vlani v jeseni bol šéf Sme rodina veľmi aktívny. Ak nezasadal parlament, navštevoval rôzne akcie v regiónoch, kde zároveň absolvoval aj krátke brífingy pred kamerami. Teraz sa k tomu vrátil.
Napríklad minulý týždeň 15. apríla s ministrom práce Milanom Krajniakom (Sme rodina) navštívil pri Nitre fabriku Jaguár Land Rover. Uvítal, že plánujú prijať 600 nových zamestnancov a subdodávatelia vytvoria ďalších 300 pracovných miest.
V uplynulých týždňoch sa vrátil do médií, hojne sa vyskytoval hlavne vo víkendových televíznych debatách.
Ako to vidia v Sme rodina
Poslanec a člen predsedníctva Sme rodina Ľudovít Goga vidí niekoľko dôvodov, prečo sa hýbala popularita hnutia. Podľa Gogu jeho brat Boris Kollár vlani v novembri, decembri a tento rok v januári vôbec nekomunikoval a neobjavoval sa v televízii.
Poznamenal tiež, že počas koaličnej krízy vyčkávali, ako sa partneri zachovajú a spory neriešili pred voličmi na verejnosti.
Kollár pripustil predčasné voľby, na vyriešenie koaličnej krízy dáva čas do konca budúceho týždňa (video)
„Osobne si myslím, že náš volič je niekde na úrovni 7 až 9 percent. Len náš volič bol zmätený dopravnou nehodou a tým neuveriteľným útokom médií. Posledných dvadsať rokov som politiku veľmi nesledoval, ale nikdy som nezažil taký hejt zo strany médií, ktorý prišiel vlani v novembri a v decembri na adresu brata a Sme rodina,“ povedal Goga portálu SITA.sk.
Mimo cirkusu
Politický analytik Ján Baránek za najpodstatnejšie považuje, že sa Sme rodina nezaplietla do sporov v koalícii.
„Kollár stál vždy bokom. Vstupoval ako mediátor. V celom tom cirkuse, keď napríklad Veronika Remišová raz povedala tak, potom onak, Sme rodina spory veľmi nekomentovala,“ zdôvodnil Baránek opätovný rast kollárovcov.
Skončí Matovič aj ako minister? Partneri OĽaNO očakávajú, že prestane s „tancami“ okolo Sputnika
Podobný názor má aj sociológ Václav Hřích, podľa ktorého sa Kollár snažil byť mimo hlavného prúdu koaličného konfliktu. Hřích upozornil, že v prieskumoch strácajú tri koaličné strany OĽaNO, SaS a Za ľudí, kým jediný Kollár má preferencie stabilizované.
„Môže to byť spojené s tým, že ľudia koaličný konflikt spojili s tromi stranami koalície, nie so Sme rodina. Povedia si, že sympatiu prejavia tomu najmenej konfliktnému. Niečo takéto zrejme nastalo v hlavách ľudí,“ usúdil Hřích.
Odstup od Matoviča
Pred časom bol Kollár vnímaný ako blízky spojenec Matoviča. V poslednom období sa to tak celkom nejaví. Nesnaží sa bývalého premiéra za každú cenu obhajovať.
Zreteľné to bolo po cestách Matoviča do Ruska a Budapešti. Matovič počas návštev vynechal z hry slovenských diplomatov. Napríklad v Budapešti na jeho stretnutí nebol slovenský veľvyslanec Pavol Hamžík.
„Pokiaľ by som ja išiel do Maďarska a povedali by mi, že sa so mnou nestretnú, keď zoberiem so sebou pána Hamžíka, ktorý je skúsený diplomat, tak sa otočím na podpätku a vrátim sa domov. Ja sa nenechám urážať,“ vyjadril sa Kollár nedávno v TV Markíza.
Naopak, vnímavý bol k lídrovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu v diskusnej relácii RTVS. Pellegrini vtedy ohlásil, že predloží návrh na jednorázový detský prídavok všetkým nezaopatreným deťom, pretože rodiny mali počas pandémie znížený príjem a zvýšené výdavky na vzdelávanie detí investíciami do počítačov či tabletov. Pellegrini tvrdil, že štátny rozpočet by výdavok 200 – 300 miliónov eur „veľmi hravo“ zvládol.
Kollár sa k takejto pomoci okamžite prihlásil. „Absolútne s tým súhlasím, keď toto prinesiete do parlamentu, hnutie Sme rodina za to zahlasuje,“ povedal do očí Pellegrinimu. Ten mu zase odvetil, že „za tento prístup budem veľmi rád“.
Baránek vidí oportunizmus
Analytik Baránek hovorí, že Kollár do budúcna nevylučuje koalíciu s Hlasom a prejavuje sa ako „čistý oportunista“. Poukázal na to, že Kollár má v hnutí silných katolíkov ako Milana Krajniaka či rodinu Pčolinských.
Ako ďalej podotkol Baránek, nevie, čo by títo ľudia urobili v prípade, že by mali spolupracovať s Hlasom, ktorý sa formuje v rámci novorodiaceho sa progresívneho politického prúdu.
Z vládnej krízy vyšiel posilnený len jeden koaličný subjekt. Osud OĽaNO je závislý od vzťahu Heger - Matovič
„Ale nikto z voličov nad tým teraz nerozmýšľa. Pellegrinii je populárny, Kollár ho nenapáda, vymedzuje sa voči nepopulárnemu Matovičovi. Matovič je za zenitom, teraz si môže do neho kopnúť. Zatiaľ mu to vychádza,“ povedal Baránek.
Podľa neho tandem Matovič – Kollár vyzeral inak vlani, keď mal ešte šéf OĽaNO vysokú popularitu. „To je ten oportunizmus,“ dodal Baránek.
Kauza šéfa SIS a Sme rodina
Zdá sa, že popularity Sme rodina sa nedotkla kauza niekdajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý bol nominantom kollárovcov. Pčolinský je obvinený z prijímania úplatku. Vinu popiera a veria mu aj v Sme rodina. „Toto nášho voliča neoslovilo, nezaujíma ho to,“ tvrdí poslanec Goga.
Podľa neho ľudia za dôležitejšie považujú to, ako sa dostať z pandémie a či budú mať prácu a peniaze.
Kotlebovci sú pod tromi percentami, progresívci nad ôsmimi a v prvej trojke sú SaS aj OĽaNO
Sociológ Hřích hovorí, že kauza sa neprejavila na popularite Sme rodina preto, lebo meno Vladimíra Pčolinského ľudia nespájali s Kollárovým hnutím. „Veľká väčšina strán sa spája predovšetkým s menami lídrov. Len veľmi málo mien ľudí, ktorí sú okolo lídrov, sa presadzuje vo vedomí voliča,“ zhodnotil sociológ.
Doplnil, že celá kauza Pčolinského je len na začiatku a zatiaľ nebolo o nej právoplatne rozhodnuté. Ďalším dôvodom môže byť podľa sociológa skutočnosť, že vo väzbe sú desiatky ľudí a pre voličov ide už o všednejšiu záležitosť.