Skončí Matovič aj ako minister? Partneri OĽaNO očakávajú, že prestane s „tancami“ okolo Sputnika

Igor Matovič
Predseda strany OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Vypätá situácia okolo ruskej vakcíny Sputnik V a cesty ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) do Moskvy a Budapešti, z ktorých vynechal slovenskú diplomacie, boli sčasti opätovným pripomenutím konfliktu, v ktorom sa vládne strany ocitli v uplynulých týždňoch. Tentoraz však volanie po vyvodení politickej zodpovednosti voči Matovičovi je viac skromným želaním ako skutočnou požiadavkou.

Líder koaličnej SaS Richard Sulík tvrdí, že konať by mal premiér Eduard Heger (OĽaNO), ale verejné odporúčania mu dávať nechce.

Matovič sa v uplynulých dňoch zaoberal svojou niekdajšou premiérskou témou, ktorou bol dovoz ruskej vakcíny. Narýchlo zachraňoval Sputnik v Moskve, aby si ho vraj Rusi nevzali späť. V Budapešti vybavoval posúdenie Sputnika certifikovaným laboratóriom.

Návšteva sa opäť udiala bez slovenských diplomatov a znovu vyostrila vzťahy s SaS.

Matovičovi v Maďarsku robil v delegácii spoločnosť poslanec OĽaNO György Gyimesi. Ten označil ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS) za hungarofóba. V SaS sa aj preto jednotlivo ozývajú poslanci, ktorí by už najradšej Matoviča vo vláde nevideli.

166174697_273864460932231_5809325249069587494_n.jpg
Poslanec György Gyimesi a minister financií Igor Matovič. Foto: www.facebook.com

Úloha pre premiéra

Počas nedávnej koaličnej krízy práve SaS najzreteľnejšie hovorila o tom, že by mal Matovič skončiť ako premiér. V záujme toho bol Sulík pripravený nebyť ďalej vo vláde, ak v nej nebude ani Matovič.

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková aktuálne hovorí, že keby nebol Matovič vo vláde, tak by vedela normálne fungovať.

„Evidentne najväčší problém vlády a aj dôveryhodnosti vlády je Igor Matovič. To je niečo, čo sa nezmenilo. Mohlo sa. Matovič dostal príležitosť, ale potvrdil, že problémom vlády je on sám,“ povedala portálu SITA.sk Bittó Cigániková.

Podľa nej Matovič je vo vláde nominantom OĽaNO a preto musí túto vec vyriešiť premiér Eduard Heger, pretože je to aj v jeho záujme. Poslankyňa pripomenula, že dôvodov na odvolanie ministra Matoviča je viacero a nie je to len samotná kauza Sputnik.

Bittó Cigániková uviedla, že jej strana volala po zmene štýlu politiky, čo sa malo uskutočniť výmenou predsedu vlády. „Štýl politiky premiéra sa veľmi zmenil. Teraz máme problém na poste ministra financií. Niektorí a aj ja som dúfala, že to Igor Matovič pochopí. Nepochopil. Musí sa s tým vysporiadať OĽaNO a premiér,“ dodala.

Bez politických „tanečkov“

V strane Za ľudí rovnako nie je vôľa presadzovať definitívny odchod Matoviča z vlády. Poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková hovorí, že Slovensko by malo mať jasné proeurópske postoje v súvislosti s dianím okolo Sputnika, konfliktu na ukrajinsko-ruských hraniciach či podozreniami o angažovaní sa ruskej tajnej služby pri výbuchu muničného skladu v Česku.

„V týchto ťažkých časoch ma konanie ministra financií veľmi znepokojuje,“ povedala Webnovinám. Ako ďalej poznamenala, bola  by rada, keby sa „politické tanečky“ okolo Sputnika už skončili, lebo Slovensku škodia.

Podľa poslankyne nie je na mieste ani argument získať viac vakcín pre Slovensko, lebo už ich máme dostatok a sú certifikované Európskou liekovou agentúrou.

„Toto bol ten zásadný argument, ktorý použil minister financií, predtým premiér. Nevidím už ďalej dôvod na obranu Sputnika vzhľadom na to, aký objem vakcín máme,“ zdôvodnila.

Marcinkova foto 1 1.jpg
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí) Foto: FC Vladimíra Marcinková

Marcinková verí, že politická situácia sa ustáli a nebude nutné pristúpiť k vyvodzovaniu ďalších personálnych zmien vo vládnej koalícii.

„Veľmi si želám, aby sme boli stabilnou koalíciou. Samozrejme, ak nedôjde k racionálnejšiemu správaniu a jasnému geopolitickému vyhraneniu sa, budem mať s tým problém a budem volať po sebareflexii v rámci vlády,“ doplnila.

Pellegrini si pýta hlavu Matoviča

Kauzu Sputnik by mal riešiť parlament. Podmienkou je, že väčšina Národnej rady SR schváli tento týždeň program mimoriadnej schôdze parlamentu.

Opozičný Smer chce na nej hovoriť o otázkach zodpovednosti za viac ako 10-tisíc obetí ochorenia COVID-19. Ďalšie otázky majú súvisieť s dovozom ruskej vakcíny či s nedostatočnými programami pre subjekty ohrozené pandémiou.

Líder Hlasu Peter Pellegrini vyzval premiéra Hegera, aby odpovedal na to, kto podpísal zmluvu o dodávke vakcín Sputnik, kedy bola podpísaná, koľko Slovensko za ňu zaplatilo a k čomu ďalšiemu zaväzuje.

Po vyslovení dôvery vláde, v ktorej zostane minister financií Matovič, chce Hlas iniciovať schôdzu na odvolanie Matoviča z vlády.  Je takmer isté, že k tomu nedôjde, pretože koaliční poslanci sa k opozícii nepridajú.

Muselo by súhlasiť OĽaNO, teda Matovič

Je zrejmé, že vo verejnej mienke Matovič trpí nedostatkom dôvery. Podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza zo začiatku apríla tohto roka ministrovi financií Matovičovi nedôverovalo 84 percent opýtaných. Patrí mu tak najspodnejšia priečka spoločne s Marianom KotlebomĽSNS.

Politológ Juraj Marušiak hovorí, že Matovič ako minister pokračoval v aktivitách okolo Sputnika bez toho, aby to bolo jeho kompetenciou. Takéto praktiky podľa neho predstavujú deštrukciu štátnych inštitúcií a všetkých pravidiel.

„Igor Matovič je politikom, ktorý žiadne pravidlá nerešpektuje. Pre štandardné demokratické vládnutie je nebezpečenstvom a nemal by ďalej vo vláde pôsobiť,“ zhodnotil politológ.

Marušiak považuje za pravdepodobné, že premiér Heger ministra financií podrží. „Ak by mal byť Matovič odvolaný, muselo by s tým súhlasiť OĽaNO, inak by to znamenalo rozkol v koalícii a možno aj v OľaNO. Vieme, že OĽaNO je primárne sám Matovič,“ doplnil politológ s tým, že podľa „mdlej reakcie“ koaličných partnerov nie je ani u nich vôľa tlačiť na odchod Matoviča z vlády.

Politológ upozornil, že diania okolo vakcíny Sputnik je škandalózne a diskredituje Slovenskú republiku v zahraničí. Poukázal tiež na to, že nie je jasné, aké podmienky obsahuje zmluva o nákupe Sputnika.

„Som presvedčený, že keď Igor Matovič hovoril, ako v Rusku neplatia písané vzťahy, ale podanie ruky a pohľad do očí, tak toto z vlastnej hlavy nemá. Nie je mi známe, že by mal skúsenosti s obchodom v Rusku a ovládal ruský jazyk. Je zvláštne, od koho si necháva radiť,“ dodal Marušiak.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgorMatovičJana Bittó CigánikováJuraj MarušiakVladimíra Marcinková
Firmy a inštitúcie Národná rada SROĽANOSaSZa ľudí