Poslanci otvorili na druhý pokus parlamentnú schôdzu, zdravotnícky aj stavebný zákon prerokujú v skrátenom konaní – NAŽIVO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament, Národná rada SR
Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 4. februára, 16:43

Koalícii sa podarilo na druhýkrát otvoriť 30. schôdzu Národnej rady (NR) SR. Parlament bude rokovať o zdravotníckych zákonoch, ktoré vychádzajú z dohody medzi vládou SR a Lekárskym odborovým zdužením (LOZ), ako aj o Stavebnom zákone v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko sa opätovne neprezentovali pri otvorení schôdze. Spomedzi koalície bolo prítomných 76 poslancov, prezentoval sa aj Dušan Muňko, ktorý pri prvom pokuse o otvorenie chýbal. Národná rada teda už bola uznášaniaschopná.

Skrátené konanie je potrebné

Poslanci Národnej rady SR schválili prerokovanie zdravotníckych zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Dôvodom zrýchleného konania podľa vlády a ministra zdravotníctva Kamila Šaška je nevyhnutnosť zachovania kontinuity v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a obnovenia stability systému.

Skrátené legislatívne konanie je potrebné, nakoľko v rámci štandardného legislatívneho procesu nie je možné dosiahnuť cieľ, ku ktorému sa vláda SR s Lekárske odborové združenie (LOZ) zaviazali v zmluve. V prípade, že zákony nebudú schválené, od marca 2025 hrozí, že približne 3 300 lekárov odíde z nemocníc.

Zavedú sa audity v nemocniciach

Zdravotnícke zákony nariaďujú zrušenie nútenej práce pre lekárov počas mimoriadnej situácie, ktorú schválila súčasná vláda a aj parlament v decembri 2024. Rovnako legislatíva prináša úpravy v mzdách niektorých lekárov, ako aj personálne normy a nižší pracovný čas v nemocniciach.

Rovnako sa zavedú audity v nemocniciach a vyššia transparentnosť v rozdeľovaní financií medzi nemocnicami. Lekárski odborári pred rokovaním parlamentu vyzvali všetkých poslancov, aby hlasovali za zákony, pretože podľa LOZ sú navrhuté v prospech všetkých pacientov.

Nový stavebný zákon má odstrániť nedostatky

Skrátené legislatívne konanie bolo schválené aj pri novom stavebnom zákone. Cieľom novej právnej úpravy v oblasti výstavby je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, osobitne pre stavby typu „rodinné domy a malé bytové domy“ a v neposlednom rade problematika „čiernych stavieb“.

Účelom navrhovaného stavebného zákona je odstránenie nedostatkov súčasnej právnej úpravy, ale zároveň zachovanie a prehĺbenie osvedčených právnych inštitútov, ktoré boli vnesené do zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) jeho novelami po roku 1990 a doplnenie o právne inštitúty známe zo zahraničia.

Navrhovaný stavebný zákon upresňuje jednotlivé správne konania a procesné práva a povinnosti účastníkov výstavby a dotknutých osôb a obsah výstupných rozhodnutí stavebného úradu ako osobitnej úpravy správneho konania.

Rozšíri sa okruh sankcionovaných osôb

Upúšťa sa od doterajších postupov a procesov posudzovania stavebných zámerov v dvojstupňových správnych konaniach, t. j. v územnom konaní a v stavebnom konaní, kedy v mnohých prípadoch sa dotknuté orgány a účastníci konania vyjadrovali k predmetu veci duplicitne, čím sa zjednoduší a skráti schvaľovací proces stavieb.

Stavby postavené nepovolenými stavebnými prácami nebude možné po účinnosti navrhovaného stavebného zákona dodatočne povoliť. Návrh stavebného zákona zároveň precizuje postup stavebného úradu pri nepovolených stavebných prácach a ich odstraňovaní, najmä presným definovaním nepovolených stavebných prác, podmienok a postupov odstraňovania, zohľadnením účasti zhotoviteľa nepovolenej stavby na porušení zákona a podobne.

Zároveň sa rozširuje okruh sankcionovaných osôb v prípade porušenia zákona aj na ďalšie osoby vo výstavbe (na zhotoviteľov stavieb, na osoby poverené výkonom stavebného dozoru, na stavbyvedúcich), pretože pri prevažujúcom dodávateľskom spôsobe výstavby stavebník je len objednávateľom výstavby a osobne neriadi výstavbu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SRProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a Solidarita