Európska únia (EÚ) v stredu začala kroky voči maďarskej vláde pre zákon o ochrane suverenity, ktorý umožňuje úradom vyšetrovať a stíhať ľudí obvinených z oslabovania suverenity krajiny.
Zákon porušuje právo Únie
Podľa Európskej komisie zákon porušuje niekoľko ustanovení práva EÚ. Eurokomisia tvrdí, že zákon ohrozuje demokratické hodnoty EÚ, podkopáva princíp demokracie a volebné práva európskych občanov a porušuje aj iné základné práva vrátane práva na súkromie, ochranu osobných údajov a slobodu prejavu a združovania.
Orbánova strana Fidesz naďalej blokuje vstup Švédska do NATO, poslanci bojkotovali zasadnutie parlamentu
Komisia poslala Budapešti formálnu výzvu, na ktorú má dva mesiace, aby reagovalo. Ak sa tak nestane, Brusel bude pokračovať zaslaním odôvodneného stanoviska.
Spomenutý zákon začal platiť v decembri. Vytvoril vládny orgán s právomocou zhromažďovať informácie o všetkých skupinách alebo jednotlivcoch, ktorí majú prospech zo zahraničného financovania a ovplyvňujú verejnú diskusiu. Maďarské tajné služby môžu pomáhať pri vyšetrovaní úradu. Porušenie zákona sa trestá maximálne trojročným väzením.
Prirovnávajú ho k ruskému zákonu
Opozícia prirovnáva legislatívu k ruskému zákonu o zahraničných agentoch a tvrdí, že jej všeobecný jazyk môže byť použitý na svojvoľné zameranie sa na vládnych kritikov.
Orbán vyhlásil, že jeho misia bola splnená, peniaze Maďarska nepôjdu na Ukrajinu
Je to najnovší z problémov vo vzťahu medzi Bruselom a Budapešťou. Európska komisia už v roku 2022 zablokovala Maďarsku značnú časť financií pre obavy o demokraciu pod vládou kabinetu Viktora Orbána, čo vytvára riziko pre rozpočet EÚ. Maďarsko má ešte stále zmrazených zhruba 21 miliárd eur v eurofondoch.