KOŠICE 24. novembra (WEBNOVINY) – V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) v najbližších dňoch pristúpia k obmedzeniu čerpania dovoleniek lekárov, aby zabezpečili akútnu zdravotnú starostlivosť o pacientov.
Ide o opatrenie v súvislosti s výpoveďami lekárov, ktorým do konca novembra plynie výpovedná lehota. V súčasnosti v nemocnici stále evidujú približne 500 podaných výpovedí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Danica Lehocká, prípadné nevyčerpané dovolenky lekárom preplatia.
Hovorkyňa dodala, že nemocnica má pripravených niekoľko variantov na riešenie situácie, ak sa lekári rozhodnú naozaj odísť. Ktorý z nich zvolia, bude známe až po tom, keď zistia skutočný počet lekárov, ktorí nemocnicu opustia.
Jedným z možných riešení je aj zlučovanie oddelení, kliník a niektorých činností v nemocnici. Podľa hovorkyne zatiaľ nie je gynekologicko-pôrodnícka a novorodenecká starostlivosť v nemocnici ohrozená. „Nepredpokladáme, že budeme nútení ísť do absolútneho krízového režimu,“ uviedla Lehocká.
Podľa nej však musí byť nemocnica pripravená aj na možnosť, že si približne 500 lekárov výpoveď nerozmyslí. Ak sa tak stane, čo je podľa Lehockej najhorší možný scenár, nemocnica bude akútnu starostlivosť, akou sú aj pôrody a novorodenecká starostlivosť, poskytovať len na jednom pracovisku.
Pôvodne podalo v Univerzitnej nemocnici v Bratislave výpoveď 537 lekárov z celkového počtu 1 398 lekárov. Do konca októbra stiahlo výpoveď 59 lekárov, teda všetci, ktorým plynula výpovedná lehota do 31. októbra. Postupne sa k podaným výpovediam pridali ďalšie, v súčasnosti ich evidujú približne 500.
Košická UNLP je pripravená na núdzový stav
Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice je pripravená v prípade nestiahnutia výpovedí lekárov uplatniť krízový scenár, zároveň je pripravená na vyhlásenie núdzového stavu. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Jaroslava Oravcová.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice podľa nej stiahlo výpoveď 56 lekárov, avizované majú aj ďalšie sťahovanie výpovedí do konca týždňa. Napriek tomu sa nemocnica pripravuje na situáciu, že lekári svoje výpovede nestiahnu.
„Podnikáme kroky, aby nemocnica naďalej poskytovala komplexnú zdravotnú starostlivosť pre pacientov svojho spádového regiónu a sme pripravení uplatniť po 1. decembri krízový scenár poskytovania zdravotnej starostlivosti. Jeho súčasťou bude spájanie totožných pracovísk, presúvanie pracovníkov medzi príbuznými odbormi a hospitalizácia pacientov na iných oddeleniach. Robíme všetko preto, aby bola urgentná starostlivosť poskytovaná v plnom rozsahu a odkladnú zdravotnú starostlivosť budeme poskytovať v najširšej možnej miere,“ uviedla Oravcová.
„Včera sme rozhodli o tom, že od pondelka pozastavíme plánované hospitalizácie a výkony na viacerých pracoviskách, pokiaľ si to vyžiada aktuálna situácia, teda ak nedôjde k stiahnutiu výpovedí lekárov napriek avízam o chystanom späťvzatí, ktoré máme z viacerých oddelení,“ konštatoval riaditeľ UNLP Tomáš Sieber.
V tejto súvislosti sa v uplynulých dňoch uskutočnili rokovania s Krajským operačným strediskom Záchrannej zdravotnej služby Košice a Záchrannou službou Košice o transportoch pacientov do nemocnice – pokiaľ bude nutné uplatniť krízový scenár poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice Tomáš Sieber pred časom inicioval stretnutie s vedením všetkých košických zdravotníckych zariadení s cieľom nájsť riešenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v prípade pokračujúcich výpovedí lekárov. Jeho výsledkom bola dohoda s 1. súkromnou nemocnicou Košice – Šaca o vykrytí časti anestéziologických a traumatologických služieb v UNLP.
„Zároveň rokujeme s Ústrednou vojenskou nemocnicou v Ružomberku, ktorej manažment nám takisto prisľúbil pomoc pri vykrytí niektorých služieb a v prípade potreby prijme našich neurochirurgických pacientov. Pristúpili sme tiež k ďalším opatreniam na zabezpečenie lekárov – od 1. októbra sme prijali do zamestnania 25 nových lekárov a od 1. decembra sme pripravení prijať ďalších, pokiaľ naši zamestnanci nestiahnu svoje výpovede,“ informovala Oravcová.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice je zároveň pripravená na variant vyhlásenia núdzového stavu a situáciu, že bude lekárom uložená pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti podľa ústavného zákona.
Ku koncu septembra v UNLP podalo výpoveď 234 lekárov z celkového počtu 783.
Deti v košickej nemocnici nebudú ohrozené
V košickej Detskej fakultnej nemocnici (DFN) nestiahlo výpovede 42 lekárov a nedávajú žiadnu garanciu, že budú chcieť v detskej nemocnici ostať. Informoval o tom vo štvrtok na tlačovej besede riaditeľ košickej DFN Peter Krcho.
„Chcem však upokojiť širokú verejnosť, že aj po prvom decembri zabezpečíme akútnu zdravotnú starostlivosť a deti nebudú ohrozené, no nemocnica bude pracovať v prázdninovom režime,“ povedal Krcho. Doplnil, že výpoveď pôvodne podalo 52 lekárov z celkového počtu 125 a doposiaľ desiati svoje výpovede stiahli. Krcho informoval, že DFN prijme desať nových lekárov, z toho štyria sú chirurgovia, ďalší šiesti majú inú odbornosť.
„Chýbať bude 32 lekárov, no aj za týchto okolností vieme zabezpečiť zdravotnú starostlivosť tak, aby deti neboli ohrozené. Výpoveďami nie sú postihnuté klinika neonatológie, ORL oddelenie, centrálny príjem, neurologické a infekčné oddelenie. V prázdninovom režime budú fungovať oddelenie detskej chirurgie, prvá a druhá klinika detského dorastu, oddelenie detskej onkológie a hematológie i klinika pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ informoval Krcho.
Ako dodal, „nerobme zbytočnú paniku. Zatiaľ sme nemuseli rušiť žiadnu operáciu. Obrátili sme sa aj na nemocnice, kde majú detské oddelenia. Urobili sme všetky potrebné kroky, aby sme situáciu zvládli.“ Vyzvali ambulantných pediatrov v Košickom i Prešovskom kraji, aby rozšírili spektrum vyšetrení, aby sa rýchlejšie dalo posúdiť, či si stav pacienta vyžaduje hospitalizáciu, alebo to možno zvládnuť ambulantnou liečbou.
Krcho uviedol, že na chirurgii budú zabezpečené všetky akútne prípady a vždy bude k dispozícii chirurg špecialista. Na dvoch oddeleniach kliniky detského dorastu majú po 50 lôžok a tak budú niektoré časti oddelenia zatvorené, avšak prijmú všetky akútne stavy. Onkologické oddelenie bude pracovať v prázdninovom režime, ale všetci pacienti budú zabezpečení v plnej miere.
V podobnom a obmedzenom časovom režime bude pracovať aj oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Anestéziu akútnych pacientov zabezpečíme z vlastných zdrojov, ale aj anestéziológmi z iných košických nemocníc,“ povedal Krcho. Zdôraznil, že na začiatok decembra nemajú nával plánovaných operácií a neskôr to budú koordinovať podľa aktuálnej situácie a možností, akútne stavy dostanú všetku potrebnú zdravotnú pomoc.
Košická detská fakultná nemocnica ročne v priemere hospitalizuje od 6 do 7-tisíc pacientov, pričom pacienti z Prešovského kraja tvoria približne jednu tretinu.