Dehydratácia – skrytá hrozba pre šoférov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pitný režim za volantom
Foto: 1st CLASS AGENCY

BRATISLAVA 24. augusta (WEBNOVINY) – Horúčavy, preplnené cesty, pravidelné piatkové kolóny či klimatizácia – všetky tieto faktory na vás pôsobia vo chvíli, keď sedíte za volantom a potrebujete sa plne koncentrovať na bezpečnú jazdu. Hádam vás preto neprekvapí, že práve šoféri patria ku skupine ľudí, ktorých dehydratácia a podcenenie pravidelného pitného režimu ohrozuje najviac. Netýka sa to však len horúcich letných dní, ale každej minúty, kedy riadite motorové vozidlo. Ako sa teda vyvarovať dramatickým následkom vyplývajúcim z obyčajného nedostatku tekutín? Ako často treba piť a ktoré nápoje sú za volantom najlepšie?

Čo spôsobuje smäd za volantom?

Strata pozornosti, predĺženie reakčnej doby, zmeny v psychike až šokový stav. To všetko sú následky, ktorým musí vodič čeliť v prípade, že podcení svoj pitný režim a je dehydratovaný. Pritom práve dostatočná koncentrácia, pohotové reakcie a ostražité zmysly sú faktormi, vďaka ktorým dokážeme nehodám predchádzať, prípadne minimalizovať ich dôsledky. „Nedostatok tekutín sa často prejavuje bolesťami hlavy, podráždenosťou a nízkou sústredenosťou, čím schopnosť kvalitne viesť motorové vozidlo značne upadá“, upozorňuje odborníčka na výživu, Mgr. Oľga Červenková.

Oľga Červenková
Foto: 1st CLASS AGENCY

Pramenitá voda je základ

Dnes si už našťastie mnoho ľudí hrozbu dehydratácie uvedomuje a snaží sa preto piť čo najviac. Často však siaha po nesprávnych tekutinách. „Základným nápojom by mala byť čistá voda, a to v ľubovoľnej podobe. Je jedno, či siahnete po perlivej, neperlivej, vlažnej alebo studenej. Vhodné sú aj vodou riedené džúsy, ovocné a zeleninové šťavy, občas aj pohár sladenej malinovky, ak je cesta náročnejšia. Najväčší podiel vášho pitného režimu by však mala tvoriť kvalitná, jemne mineralizovaná voda,“ zdôrazňuje Oľga Červenková.

S klimatizáciou pijete viac

Vodiči sa najčastejšie vode za volantom vyhýbajú z obavy, že ak budú veľa piť, budú potom musieť často zastavovať. Nie je však takáto zastávka v skutočnosti prínosom? Človek sa ponaťahuje, prevetrá, môže si dopriať malý snack a znovu nabrať silu na ďalšie kilometre. Horná hranica vypitého množstva vody stanovená nie je, pozor však na tú spodnú. „Špeciálne v teplom počasí by mal dospelý človek vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. Pokiaľ je pri jazde autom používaná klimatizácia, potom sa toto množstvo ešte zvyšuje. Klimatizácia totiž vysušuje vzduch a znižuje tak pocit, že sa človek potí. V skutočnosti môže rýchlo dôjsť k dehydratácii,“ varuje výživová odborníčka.

Športový uzáver pre vašu bezpečnosť

Výbornou pomôckou pri dodržiavaný správneho pitného režimu za volantom je praktická fľaša so športovým uzáverom. Ľahko ju otvoríte jednou rukou a nemôže sa vám stať, že by ste jej obsah nechtiac vyliali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať