Bazometer: Zlodeji na parkoviskách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parkovisko
Foto: SITA

Solventní ľudia tvrdia, že kúpiť sa dá všetko bez ohľadu na skalopevné tvrdenie niektorých majiteľov o nepredajnosti ich majetku. Podstatná je vraj len cena. Zlodeji tvrdia, že ukradnúť možno tiež všetko. Podstatné je, aby ich pritom nechytili. A kým v predvianočnom zhone, a neskôr v novoročných masívnych výpredajoch, nakupujeme od výmyslu sveta, často sa stáva, že o darčeky, alebo iný hodnotný tovar uložený v aute, v nestráženom okamihu prídeme.

Krádeže batožiny alebo vecí osobnej potreby z áut majú dve charakteristické črty. Prvou je spôsob krádeže a druhou miesto, kde sú autá odstavené. Sofistikovanejšie spôsoby prekonania centrálne ovládaných zámkov a zabezpečovacích zariadení áut používajú hlavne organizované skupiny zlodejov na parkoviskách pri luxusných reštauračných zariadeniach, alebo objektoch veľkých finančných a obchodných inštitúcií, s použitím moderných elektronických prístrojov. Druhy a princípy ich činnosti z pochopiteľných dôvodov nebudem bližšie rozoberať.

Ján Bazovský
Foto: SITA

Existuje však veľmi jednoduchý, a snáď aj najrozšírenejší spôsob, ako sa dostať k batožine a nákupom v aute. Hrubá sila. Úderu kameňom odolá snáď len pancierové sklo na okne auta. Tento spôsob „otvárania“ vozidiel uprednostňujú kriminálnici z radov narkomanov, alkoholikov, primitívov, ale aj príležitostných zlodejov, ktorých ku krádeži vyprovokuje mobilný telefón, kufrík, taška s prenosným počítačom, alebo hodnotnejší nákup viditeľne uložený v aute. Ich pôsobiskom sú najčastejšie veľké parkoviská pred nákupnými strediskami, kde rinčanie rozbitého okna zanikne vo všeobecnom hluku a cesta úniku z miesta krádeže je prakticky neobmedzená. Aj proti hrubej sile však existujú možnosti ochrany.

Najúčinnejším spôsobom je namontovať do auta elektronické zabezpečovacie zariadenie. To, na rozdiel od mechanického, dokáže svojimi senzormi zabezpečiť aj vnútorný a batožinový priestor, prípadne prenosný kontajner upevnený na streche auta. Pokusu o vykradnutie nezabráni ani ten najvýkonnejší alarm, ale výstražná svetelná a zvuková signalizácia môže zlodeja od ďalšieho konania odradiť, či upozorniť osoby v okolí miesta krádeže a pomôcť tak jeho zadržaniu aj s ukradnutými vecami. Súčasné elektronické zabezpečovacie zariadenia cez sieť GSM komunikujú priamo s mobilným telefónom majiteľa vozidla a v prípade poplachu ten vie ihneď reagovať, aj keď nemá svoje auto na dohľad.

Ďalšou možnosťou je batožinu a veci osobnej potreby uložené v aute proti krádeži poistiť. Takmer všetky poisťovne pôsobiace na Slovensku ponúkajú v rámci havarijného poistenia aj takýto produkt. Jeho určitou nevýhodou je, že plnenie poistnej udalosti sa pohybuje maximálne do výšky 1659 €. Drvivá väčšina majiteľov starších áut však nemá uzavreté havarijné poistenie a preto by mali pouvažovať o elektronických zabezpečovacích zariadeniach, ktoré sú dostupné v širokej škále a hlavne za prijateľné ceny. Veď niekedy je hodnota tovaru zakúpeného v predvianočnom období vyššia ako cena samotného auta, v ktorom ho prevážame.

Rada na záver:

Počas nákupov nenechávajte tovar v aute bez dozoru a zbytočne neprovokujte ku krádeži ani tých príležitostných zlodejov. A pozor! Nie všetky autá, ktoré majú zabudovaný centrálny uzamykací systém na diaľkové ovládanie, sú automaticky vybavené aj elektronickým zabezpečovacím zariadením.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Bazovský