Sme rodina môže hlasovanie o Ficovi zdramatizovať, ale na vydanie súhlasu s väzbou stačí aj 39 hlasov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 25. apríla 15:09

Poslanecký klub koaličného hnutia Sme rodina bude v utorok 26. apríla rokovať o tom, ako sa postaví k žiadosti o vydanie súhlasu s väzbou poslanca a predsedu strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica.

Poslanci Sme rodina, ktorých oslovila agentúra SITA, tvrdili, že zatiaľ ešte nevideli dokument s dôvodmi na vydanie súhlasu s väzbou a treba si počkať na výsledky rozhovorov v klube.

Poslanec a podpredseda Sme rodina Jozef Lukáč podľa vlastných slov „v tejto chvíli ešte nevie, ako bude hlasovať“. Predpokladá, že poslanci Sme rodina sa zúčastnia na hlasovaní v pléne parlamentu.

Potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny 

Ďalší poslanec Sme rodina Martin Borguľa hovorí, že nemá materiál k návrhu na vydanie súhlasu s väzbou. „Naštudujem si to a na základe toho sa postavím k tomu, či áno alebo nie,“ poznamenal. Poslanec Miloš Svrček povedal, že si chce na klube najskôr vypočuť argumenty pre a proti.

O vydaní súhlasu s väzbou Fica bude najskôr rokovať parlamentný mandátový a imunitný výbor a až potom celý parlament. Ako na sociálnej sieti informoval podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), zasadnutie výboru v stredu 27. apríla o 12:00.

„Aby každý člen výboru mohol byť prítomný a hlasovanie bolo dostatočne reprezentatívne. Nikto nemľaská, ako to nazýva dotknutý poslanec. Naopak. Všetci dotknutí majú dostatok času sa na rokovanie pripraviť. Bez ohľadu na to, ako skončí v stredu hlasovanie na výbore, nakoniec rozhodne plénum, teda poslanci prítomní v rokovacej sále, pravdepodobne na ďalší deň,“ priblížil Grendel.

O väzbe Fica musí rozhodnúť súd

V pléne bude na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Teoreticky by stačil súhlas 39 poslancov zo 76 prítomných. V prípade, že príde všetkých 150 poslancov, potrebných by bolo aspoň 76 hlasov. Poslanec Svrček si myslí, že na hlasovanie príde podstatná časť poslancov parlamentu. V tom prípade bude dôležitý každý hlas.

Koaličné kluby Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina a Sloboda a Solidarita (SaS) disponujú 85 kreslami. K tomu možno pripočítať štyroch zákonodarcov strany Za ľudí a niekoľko nezaradených poslancov, ktorí boli pôvodne členmi vládnych klubov a zvyknú hlasovať s koalíciou. Ak by Sme rodina vyhlásila, že nevidí dôvody na väzbu Fica, hlasovanie v pléne parlamentu by mohlo byť tesné. Klub Sme rodina má 17 poslancov.

Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. Namiesto neho by nastúpil náhradník.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Súmrak minulý týždeň obvinil šéfa Smeru-SD Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra a Tibora Gašpara pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Fico a Kaliňák sú zároveň obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef LukáčMartin BorguľaMiloš SvrčekNorbert BödörRobert FicoRobert KaliňákTibor Gašpar
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí