Zvýšenie daňového zaťaženia firiem so sebou prináša menšiu pravdepodobnosť investícií lokálnych podnikateľov ako aj príchodu zahraničných investorov na Slovensko.
V súvislosti s predstaveným konsolidačným balíčkom to v rozhovore pre agentúru SITA uviedol prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Miroslav Kiraľvarga. Zároveň upozornil na existenciu tzv. daňovej medzery.
Vyššie dane, väčšia medzera
„Štát si vypočíta, koľko peňazí môže vybrať určitými opatreniami, zvýšením daní, zavedením nových daní, ale ten svet sa nejak prispôsobí a na konci dňa, napokon štát vyberie menej. Ekonómovia jasne hovoria, že čím vyššie daňové zaťaženie, tým je medzera väčšia,“ skonštatoval.
V súvislosti s konsolidačným balíčkom taktiež upozornil, že zamestnávateľské organizácie neboli pri jeho vzniku a nikto s nimi jednotlivé opatrenia nekonzultoval.
>>> Celý rozhovor s Miroslavom Kiraľvargom
Kiraľvarga: O konsolidácii s firmami nikto nerokoval (rozhovor)
„Je nám ľúto, že sme nemohli byť súčasťou príprav. Chápem, že mnohokrát sa niečo udržiava pod pokrievkou čím dlhšie, ale pokiaľ sa to týka konkrétnych podnikateľov, zamestnávateľov a ľudí, tak si myslím, že konzultácie by boli osožné,“ zhodnotil.
Tri opatrenia vo výdavkoch
Samotní zamestnávatelia si podľa Kiraľvargau uvedomujú nutnosť konsolidácie verejných financií, väčšinu opatrení ale vidia na strane príjmov.
Fico pripúšťa zmeny v DPH pri dvoch opatreniach aj zmrazenie platov poslancov. Iba chcú ľuďom brať peniaze, povedal po stretnutí Šimečka (video+foto)
V rámci výdavkovej časti identifikovali dokopy tri opatrenia, a to zníženie mzdových výdavkov na štátny aparát, zrušenie rodičovského dôchodku a zásah do valorizácie platov zdravotníkov.
Tie by mali dokopy priniesť úsporu na úrovni približne 670 miliónov eur. Zároveň sa ale štát chystá v rámci príjmových opatrení vybrať až sumu na úrovni 2,4 miliardy eur.