Zvýšenie koncesií je podľa šéfa RTVS Václava Miku kľúčové

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Václav Mika
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Zvýšenie tzv. koncesionárskych poplatkov je podstatné pre rozvoj verejnoprávneho televízneho a rozhlasového vysielania na Slovensku, tvrdí to vedenie RTVS aj niektorí členovia mediálneho výboru parlamentu.

Ako pre médiá po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá povedal generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václav Mika, či sa úhrady za vysielanie RTVS zvýšia za jeho vedenia, teda do augusta budúceho roka, alebo po skončení jeho funkčného obdobia „nie je samozrejme jedno, ale je kľúčové, že to bude“.

Vyjadrenie ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) o tom, že presadenie zvýšenia koncesionárskych poplatkov považuje za kľúčový cieľ, považuje šéf RTVS „za principiálnu vec“, v ktorej sa minister postavil za RTVS. „V každom prípade mám koncepciu a mandát do augusta budúceho roku a ten mandát využijem, a samozrejme, mám mandát pracovať na zvýšení úhrad. Obidva mandáty sa budem snažiť využiť čo najlepšie,“ dodal Mika.

Ide o diskusiu, nie krízu v koalícii, hovorí Farkašovský

Zástupca Slovenskej národnej strany (SNS) v mediálnom výbore a jeho podpredseda Karol Farkašovský tvrdí, že nejde o krízu vo vládnej koalícii, ide o diskusiu.

„Ja osobne nemám problém so zvýšením koncesionárskych poplatkov, lebo viem z vlastnej skúsenosti , ako sa pracovalo v podkapitalizovanom rozhlase a podkapitalizovanej verejnoprávnej televízii. Samozrejme, v politickej rovine ako poslanec, ktorý dostal mandát občanov, mám právo sa opýtať manažmentu RTVS, čo vlastne za zvýšený koncesionársky poplatok divákovi a poslucháčovi ponúkne,“ povedal pre médiá po rokovaní výboru Farkašovský.

Navrhol, aby sa výbor mimoriadne zišiel na rokovaní venovanom výlučne otázke verejnoprávnych médií, ich financovaniu, programovej stratégii a vízii. Počas diskusie vo výbore konštatoval, že debata, ktorú „rozvírila SNS“ považuje za absolútne legálnu. Objektivitu spravodajstva posudzujú diváci a poslucháči RTVS a nikto podľa Farkašovského nespochybňuje potrebu verejnoprávnych médií. Verí, že diskusia vo vládnej koalícii prinesie konsenzus, „ktorý bude vhodný a prijateľný tak pre verejnosť, ako aj pre RTVS, ako aj pre manažment, aj pre všetkých“.

Podpredseda výboru Jozef Viskupič (OĽaNO) v rámci diskusie vo výbore upozornil, že to, či ide o politický boj o ovládnutie RTVS, ukáže čas. Viskupič podporuje existenciu verejnoprávnych médií, je však za iný model ich financovania. Presadzuje zrušenie tzv. koncesií a platenie verejnoprávnej rádiotelevízie zo štátneho rozpočtu, konkrétne zákonom presne určeným percentom z HDP so stanoveným minimálnym príspevkom.

RTVS
Foto: SITA/Rozhlas a televízia Slovenska

Za viac zdrojov nepribudne iba tretí kanál, ale aj program navyše

Súčasný manažment RTVS podľa podpredsedu Rady RTVS Martina Kákoša za štyri roky dokázal, že sa správa kompetentne. Kákoš členov mediálneho výboru počas rokovania upozornil na to, že Rada RTVS jednoznačne podporuje snahy vedenia RTVS o úpravu koncesionárskych poplatkov.

Od zvýšenia koncesií vedenie RTVS očakáva okrem iného aj vyriešenie technologických problémov, napríklad posledný prenosový voz kúpila ešte Slovenská televízia (STV) v roku 1996, teda pred 20 rokmi, a technické problémy majú aj regionálne štúdiá.

Za viac zdrojov nepribudne iba tretí kanál, ale aj program navyše. Po odchode športu z Jednotky a Dvojky sa na oboch kanáloch rozšíri vysielanie o nové programy a rozvoj čaká aj rozhlas, najmä jeho regionálne vysielanie, aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, upozornil počas rokovania výboru šéf RTVS Václav Mika. Po týchto zmenách by ročné náklady na prevádzku tretieho televízneho kanála a na novú výrobu na Jednotke a Dvojke mohli podľa Miku byť minimálne 10 miliónov eur.

Navrhované zvýšenie základnej mesačnej sadzby pre domácnosti zo 4,64 eura na sedem eur je zvýšením rovnajúcim sa nárastu o infláciu za 13 rokov, počas ktorých sa koncesie nemenili. Pre porovnanie, približne 7 eur platia aj v Českej republike, je tam ale dva a pol násobne viac domácností, a to vrátane dôchodcov, upozornil Mika. Pritom na Slovensku sa plánuje spolu so zvýšením platby o 2,36 eura aj rozšírenie skupiny oslobodených od platenia.

Minister Maďarič hrozí demisiou

Popri Výročnej správe o činnosti RTVS a Správe o činnosti Rady RTVS za rok 2015 dodal manažment RTVS na rokovanie mediálneho výboru aj odpočet plnenia koncepcie rozvoja RTVS v oblasti výroby a vysielania programov 2012 – 2016, aj Stanovisko RTVS k výhradám týkajúcim sa pripravovanej tretej programovej služby. V ňom RTVS upozorňuje, že RTVS nikdy netvrdil, že tretí kanál má byť iba športový. „Tretia programová služba bude plnoformátový kanál s dominanciou športu, spravodajstva a akvizičných formátov,“ tvrdí sa v stanovisku RTVS.

Športové prenosy, ktoré sú divácky veľmi žiadané totiž podľa RTVS „zásadne zasahujú do štruktúry vysielania Jednotky a Dvojky (až 4 hodiny denne), pretože RTVS prirodzene nemôže určovať vysielacie časy veľkých svetových a domácich športových podujatí – vrátane olympiády“.

Vznik tretieho televízneho kanála „upevní vysielacia štruktúra, divácky návyk a významne sa rozšíri rozsah pôvodnej tvorby a vlastnej výroby, vrátane detských programov na Jednotke a Dvojke“. Podmienkou tretej programovej služby je podľa RTVS „šírenie vo všetkých distribučných platformách, a teda dosiahnutie rovnakého pokrytia ako súčasná Jednotka a Dvojka – a samozrejme bezodplatne ako platí u všetkých platforiem RTVS“.

Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS, bude zvažovať svoje ďalšie kroky. Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok 6. júna na tlačovej konferencii v Bratislave ako reakciu na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili aj koncesie, no bez jeho účasti. Šéfa rezortu kultúry prekvapilo, akým spôsobom SNS oznámila, že návrh nepodporí. Maďarič zvýšenie koncesií považuje za zvýšenie nezávislosti RTVS. Plánované zvýšenie úhrad za vysielanie RTVS bude jednou z tém Koaličnej rady, ktorá sa má zísť na rokovaní v pondelok 13. júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičKarol FarkašovskýVáclav Mika
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska