Royal Ontario Museum, Kanada
Múzeum, ktoré bolo založené v roku 1912, sa rýchlo rozrástlo na veľkú inštitúciu s množstvom historických a umeleckých zbierok. Budovu postavili v neo-románskom štýle a ďalšie krídla boli pristavané až neskôr. Moderná stavba v tvare kryštálu bola sprístupnená v roku 2007 a okrem vstupu do múzea v sebe zahŕňa aj sedem galérií, darčekový obchod, kaviareň aj reštauráciu. Prístavbu tvorí z 25 percent sklo a z ďalších 75 percent hliník. Hoci to na prvý pohľad vyzerá, akoby sa prístavba išla zrútiť na staršiu budovu, kryštálová budova sa v skutočnosti starého múzea nedotýka.
Dom pri cintoríne Highgate v Anglicku
Dom z dielne architektov Nicka Eldridgea a Piersa Smerina v Anglicku patrí medzi moderné stavby 21. storočia. Presklená stavba v obklopení zelených stromov ponúka prírodnú idylku v kombinácii s najmodernejšími vymoženosťami. Jediným prekvapením je výhľad z domu. Ocitnúť sa v presklenom priestore uprostred cintorína môže byť pre niekoho silná káva.
Hole House – deravý dom v Texase, USA
Dan Havel a Dean Ruck sa rozhodli premeniť dom odsúdený na demoláciu na umelecké dielo. Do budovy, ktorá dostala dočasný názov Hole house alebo Tunnel, “vyvŕtali” dieru pre obrovského červa. Tá sa končila na zadnej záhrade domu a umelci tak dosiahli efekt čiernej diery, ktorá sa chystá vysať okolitý svet. Dom si užil svojich 15 minút slávy a v roku 2005 ho podľa pôvodného plánu zbúrali.
Priateľský mimozemšťan v Grazi
Múzeum umenia v Grazi bolo postavené v roku 2003, kedy sa rakúske mestečko stalo európskym hlavným mestom kultúry. Jeho tvorcovia Peter Cook a Colin Fournier mu ihneď dali prezývku “Priateľský mimozemšťan”. Múzeum slúži najmä modernému umeniu a v zástavbe barokových domov pôsobí skutočne exoticky.
Gangster House, Rusko
Najvyšší drevený dom v Rusku bol postavený v roku 1995 na podnet milionára Nikolaia Sutiagina. Dvanásťposchodový dom siaha do výšky 38 metrov a má pri sebe trojposchodovú prístavbu, ktorá plní funkciu kúpeľne. Keď sa Sutiagina svojho času pýtali, na čo mu bol taký vysoký dom, milionár prezradil prostý dôvod – chcel mať výhľad na more. Zo strechy domu bolo skutočne možné vzhliadnuť Biele more, ktoré sa nachádza asi 40 km od mesta Archangelsk, kde dom stál. Drevená stavba v sebe ukrývala aj biliardovú miestnosť, veľkú tanečnú sálu a mnoho salónov. V roku 2008 bol však dom na základe rozhodnutia miestneho súdu čiastočne zdemolovaný. Zaujímavosťou je, že Sutiagin svoj dom sám navrhol a podieľal sa aj na jeho stavbe.
Penzión Hang Nga, Vietnam
Pri pohľade na dom, ktorý navrhol vietnamský architekt Dang Viet Nga, je zdroj inšpirácie okamžite jasný. Vietnamec bol roky fascinovaný nekonvenčným prístupom Antoniho Gaudího k mestskej architektúre. Oblé tvary, nekonvenčné otvory a nepravé uhly penziónu splývajú s okolitou prírodou a hoci sa na Sagradu Familiu neponášajú, určite im nechýba svojské čaro.
Wonderworks, USA
Budova, ktorá vyzerá, akoby padla z neba, je v skutočnosti známou atrakciou, ktorá sa venuje matematike, fyzike, astronómii aj ďalším vedám. Budovy Wonderworks sa nachádzajú na rôznych miestach USA a každá z nich zahŕňa zaujímavé exponáty, ktoré znalcom aj laikom približujú svet vedy populárno-náučným spôsobom.
Kamenný dom, Portugalsko
Portugalsko okrem turisticky obľúbených destinácií v okolí Lisabonu, Algarve či Porta ukrýva aj ďalšie poklady. Na severe krajiny, v oblasti Fafe stojí v horách “kamenný dom”. Dom zaseknutý medzi dvomi obrovskými kameňmi pokrýva škridlová strecha a nechýbajú ani skutočné okná.
Torre Galatea, Španielsko
Budova znášajúca vajcia slúži ako múzeum a divadlo Salvadora Dalího. Meno dostala podľa jeho manželky a múzy Galy. Originálna stavba v maliarovom rodisku Figueres v Katalánsku bola zároveň prvým miestom, kde Dalí vystavoval svoje obrazy. Divadlo bolo zničené počas španielskej občianskej vojny a ležalo v ruinách až dokiaľ ho nepremenili na múzeum.
Mestská knižnica Kansass City, Missouri, USA
‘UFO’ dom, Sanjhih, Taiwan
Futuroscope, Poitiers, Francúzsko
www.interiorholic.com