BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Zrušenie lízingového odpisovania, ktoré navrhuje vláda, bude mať podľa lízingovej asociácie negatívne následky. Podľa predsedu predstavenstva asociácie Juraja Ebringera sa tým spomalí rast investovania v malom a strednom podnikaní, hospodársky rast bude nižší, obmedzí sa financovanie začínajúcich podnikateľov, rast zamestnanosti bude nižší a taktiež sa zníži výber daní v nasledujúcich piatich rokoch. Vláda má záujem zjednotiť spôsob odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s inými formami obstarania, no žiadna oficiálna komunikácia medzi zástupcami lízingovej asociácie a rezortom financií sa podľa neho neuskutočnila. „Túto informáciu sme sa dozvedeli tak, ako všetci ostatní, z predkladacej správy,“ povedal Ebringer s tým, že svoje pripomienky k novele zákona o dani z príjmov už pre rezort financií zosumarizovali.
Cieľom vlády je rušenie výnimiek a odstraňovanie diskriminácie. Lízing však podľa Ebringera nie je diskriminačne pôsobiacim prvkom. Finančný lízing sa totiž podľa neho využíva bez akejkoľvek selekcie, je dostupný komukoľvek a zvýhodňovaný teda nie je žiadny konkrétny segment. Optická daňová výhoda je vyvážená obmedzenosťou nakladania s predmetom lízingu zo strany klienta. Zámer rušiť výnimky sa nedá teda podľa Ebringera aplikovať na lízing. Lízingové odpisovanie je jednou z troch rovnocenných foriem odpisovania. „Myslíme si, že navrhovaná úprava bude mať negatívny dopad na štátny rozpočet,“ doplnil Ebringer. Zároveň dodal, že financovania predmetov cez lízing má stále svoje opodstatnenie, keďže podiel lízingového financovania na celkovom financovaní hnuteľných investícií podnikateľov tvorí 34 %.
Zjednotenie spôsobu odpisovania hmotného majetku obstaraného formou finančného prenájmu s inými formami obstarania pripravilo Ministerstvo financií SR v rámci novely zákona o dani z príjmov, ktorá by mala byť účinná od začiatku budúceho roka. Pripravované zmeny v zdaňovaní príjmov majú podľa rezortu financií pomôcť ozdraviť rozvrátené verejné financie, ako aj zlepšiť daňový systém.
SITA