- aktualizované 25. februára 15:37
Zomrel slovenský režisér Juraj Jakubisko. Mal 84 rokov.
Ako informovala RTVS, najznámejší slovenský režisér zomrel krátko pred polnocou v piatok 24. februára. Informovala o tom na sociálnej sieti dcéra známeho režiséra a herečka Janette Jakubisková.
Rodák z Kojšova
Juraj Jakubisko sa narodil 30. apríla 1938 v dedine Kojšov v gelnickom okrese na východe Slovenska.
Vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Bratislave. Ako ďalej informuje internetová stránka wikipedia.sk, v štúdiu pokračoval na Filmovej Akadémii múzických umení v Prahe (FAMU).
Po úspešnom absolvovaní pražskej akadémii v roku 1966 Jakubisko debutoval filmom Kristove roky (1967) a pokračoval filmami Zbehovia a pútnici (1968) a Vtáčkovia, siroty a blázni (1968).
Zákaz točenia hraných filmov
V roku 1971 dostal zákaz na točenie hraných filmov a bol presunutý do Krátkeho filmu v Bratislave, kde sa mohol venovať len krátkometrážnym, či strednometrážnym filmom.
V tomto období Jakubisko natočil filmy Stavba storočia (1972), Ondrej Nepela (1974), Výstavba tranzitného plynovodu ZSSR, NDR, Západná Európa (1974), Filmy v mesiaci ČSSP (1976), Dožinky ’77 (1978).
„Aj napriek silnej cenzúre sa mu v tomto období podarilo natočiť film na objednávku Bubeník Červeného kríža (1977),“ uvádza wikipedia.sk.
Perinbaba aj Tisícročná včela
Na konci osemdesiatych rokov natočil film Postav dom, zasaď strom (1979). Do roku 1989 nakrútil trojdielny televízny film Nevera po slovensky (1979), rozprávku Perinbaba (1985) a sedemdielny televízny seriál Teta (1987), ktorý neskôr zostrihal na filmovú verziu s názvom Pehavý Max a strašidlá (1987).
V tomto období natočil oceňovaný film Tisícročná včela (1983). Tri mesiace pred pádom komunistického režimu mal premiéru jeho posledný film z osemdesiatych rokov Sedím na konári a je mi dobre (1989).
Vlastná produkčná spoločnosť
V roku 1985 sa oženil s Deanou Horváthovou-Jakubiskovou. Založili v roku 1991 produkčnú spoločnosť J&J Jakubisko Film, ktorú Deana Horváthová-Jakubisková vedie.
Spolu majú syna Jorika. Z prvého manželstva s Ľudmilou Vašovou má dcéru Janettu. V roku 1990 natočil televízny film Takmer ružový príbeh (1990). V roku 1992 pokračoval filmom Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý.
Od roku 1993 žil v Prahe, kde natočil svoj ďalší film Nejasná správa o konci sveta (1997), ktorý bol aj prvým filmom v produkcii J&J Jakubisko Film. V novom tisícročí natočil filmy ako Post coitum (2004) a Bathory (2008) či Perinbabu 2.
Reakcie na úmrtie Juraja Jakubiska
- Zomrela režisérska legenda Juraj Jakubisko, ktorému hovorili i Fellini východu. Uviedol to dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na sociálnej sieti.
„Odišiel do režisérskeho neba, po sebe však zanechal legendárne diela, ktoré tu ostanú pre celé generácie. Tisícročná včela, Nejasná správa o konci sveta, Nevera po Slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, Bathory či Perinbaba, ktorá neodmysliteľne patrí ku každým slovenským Vianociam,“ napísal Heger. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodine i blízkym.
- Opustil nás jeden z najväčších umelcov našej doby. Ako ďalej napísal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) na sociálnej sieti, okrem filmovej tvorby sa venoval aj charite a pomohol veľa nadaným deťom.
„Budem si ho pamätať ako charizmatického človeka s krásnym srdcom. Mal som česť ho spoznať osobne, o to viac ma táto smutná správa ranila. Odpočívajte v pokoji majstre, budete nám chýbať,“ uviedol Kollár.
- Výnimočný filmársky štýl režiséra Juraja Jakubiska dostal Slovensko do veľkého filmového sveta. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.
„Počas svojej umeleckej kariéry získal množstvo filmových ocenení. Slovenský Fellini, ako ho často volali, miloval voľnosť a fantáziu a nechával pre ne priestor aj vo svojich filmoch. Snímky Sedím na konári a je mi dobre, Tisícročná včela, Dovidenia v pekle, priatelia či Nejasná správa o konci sveta, sa stali súčasťou nášho kultúrneho dedičstva,“ napísala prezidentka Čaputová.
Hlava štátu zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť rodine, priateľom i Jakubiskovým spolupracovníkom. „Jeho magický svet nám bude chýbať,“ dodala.
- Režisér Juraj Jakubisko patril k najinovatívnejším filmovým tvorcom slovenskej kinematografie, bol autorom kultových postáv a filmov, ktoré sa stali pevnou súčasťou dejín česko-slovenskej kinematografie. Ako ďalej uviedlo ministerstvo kultúry na sociálnej sieti, posledné desaťročie žil s novým srdcom.
„Spomienky na jeho diela magického realizmu zostanú súčasťou našej kultúrnej identity a dedičstva. Jeho trezorové filmy Kristove filmy, Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni či Dovidenia v pekle, priatelia ovplyvnili generácie režisérov,“ tvrdí rezort kultúry.
Dodal, že ku kultovým dielam slovenského audiovizuálneho dedičstva patria aj jeho diela Sedím na konári a je mi dobre, Tisícročná včela, Perinbaba, Pehavý Max či Nejasná správa o konci sveta.
„Opustil nás doma i v zahraničí oceňovaný tvorca, ktorý silným spoločenským výpovediam ostal verný celý svoj profesionálny život. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť manželke, deťom a všetkým pozostalým,“ napísalo ministerstvo.