WASHINGTON 14. decembra (WEBNOVINY) – Američania spoločne so svetovými lídrami v utorok smútili za smrťou jedného z najvýznamnejších mierotvorcov za posledné roky Richarda Holbrooka.
Vo veku 69 rokov v utorok zomrel dlhoročný americký diplomat Richard Holbrooke, potvrdila to pre americké médiá ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Holbrooke zomrel krátko po absolvovaní náročnej operácie srdca. Tej sa musel podrobiť po tom, ako počas piatkového rokovania na ministerstve zahraničných vecí skolaboval.
Náhle skonanie 69-ročného politika, ktorý v pondelok podľahol následkom operácie srdca, v piatok okomentoval aj americký prezident Barack Obama, ktorý ho nazval „skutočným obrom americkej zahraničnej politiky, ktorý Ameriku urobil silnejšou, bezpečnejšou a rešpektovanejšou. Bol skutočne jedinečnou postavou, ktorú si zapamätáme pre jeho neúnavnú diplomaciu, lásku ku krajine a zabezpečovanie mieru,“ vyhlásil šéf Bieleho domu. Smrť amerického diplomata si pripomenuli aj politici Európskej únie a predovšetkým zástupcovia krajín bývalej Juhoslávie, kde sa Holbrooke dlhé roky angažoval.
Balkánske zmierenie v Daytone
Holbrooke zomrel takmer 15 rokov od oficiálneho podpísania Daytonskej dohody v Paríži 14. decembra 1995. Bol to jeden z najdôležitejších mierových dokumentov, ktorý ukončil vojnu v Bosne z rokov 1992-95 a umožnil rozdelenie krajiny na dve polonezávislé entity – Republiku srbský a Bosniansko-chorvátsku federáciu. Z hľadiska Holbrookovej kariéry išlo o míľnik, keďže sa mu spoločne s vtedajším švédskym ministrom zahraničných vecí Carlom Bildtom podarilo prinútiť znepriatelených Chorvátov, Srbov a bosnianskych moslimov, aby si sadli za jeden stôl. K dohode dospeli všetky strany v americkom meste Dayton ešte v novembri, oficiálne ju podpísali však až neskôr v Paríži.
Ešte pred angažovaním sa na Balkáne pôsobil Holbrooke v rokoch 1993-1994 aj ako americký veľvyslanec v Nemecku. V rokoch 1999 až 2001 bol tiež veľvyslancom USA pri Organizácii Spojených národov (OSN). Neskôr v roku 2004 ho do svojho tímu najal aj kandidát demokratov na amerického prezidenta John Kerry, súboj o Biely dom však prehral s Georgeom W. Bushom. Holbrooke pracoval aj pre Hillary Clintonovú a stal sa jej vrchným zahraničnopolitickým poradcom. Neskôr o ňom v prípade Clintonovej alebo Obamovho víťazstva uvažovali ako o najhorúcejšom favoritovi na kreslo ministra zahraničných vecí, to však nakoniec získala samotná Clintonová. Poslednou významnou Holbrookovou funkciou bol post zvláštneho poradcu pre Pakistan a Afganistan, kde pôsobil až do svojej smrti 13. decembra 2010.
Holbrooke bol jeden z mála diplomatov, ktorý pracoval pre všetky administratívy Demokratickej strany od Johna F. Kennedyho až po Obamu. Blízki spolupracovníci ho prezývali „Buldozér“ najmä pre jeho známy postoj „rokovať aj s ľuďmi, ktorí robia nemorálne veci, ak to poslúži mieru“. To bol pravdepodobne aj prípad jeho angažovania sa v podpise mierovej Daytonskej dohody. Za jeden rokovací stôl sa mu vtedy podarilo dostať srbského autoritárskeho lídra Slobodana Miloševiča, chorvátskeho lídra Fraňa Tudžmana a bosnianskeho vodcu Aliju Izetbegoviča. Ani jeden z nich vrátane Holbrooka dnes už nie je medzi živými.