BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Zmeny kľúčových zákonov regulujúcich podnikateľské prostredie počas pôsobenia súčasnej vlády často smerovali proti ochrane vlastníctva, zmluvnej slobode a podnikateľskej iniciatíve. Konštatuje to Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), podľa ktorej pôsobí neúmerné množstvo novej a často meniacej sa legislatívy odradzujúco aj na potenciálnych zahraničných investorov. Zamestnávatelia vnímajú podľa prezidenta únie Mariána Juska v posledných štyroch rokoch zhoršenie v procese prijímania legislatívy ako aj v jej obsahu. „To sa už nesmie zopakovať,“ konštatoval na pondelňajšej tlačovej besede Jusko s tým, že má byť štandardné vyjadrovať k pripomienky k prijímaným zákonom a diskutovať o ich dopadoch.
Najzásadnejším problémom slovenskej ekonomiky je v súčasnosti podľa Juska vysoká nezamestnanosť. „Máme potenciál, aby ekonomika rástla a na druhej strane ekonomika nevytvára pracovné miesta,“ konštatuje prezident RÚZ. Najškodlivejšie boli podľa jeho slov v tejto oblasti tie právne normy, ktoré zrigidnili trh práce. Stále väčším problémom pre ekonomiku je podľa neho aj udržateľnosť verejných financií. Podnikateľské prostredie podľa zamestnávateľov výrazne deformuje aj všade prítomná korupcia.
Z hodnotených zákonov RÚZ pozitívne vníma iba zmenu živnostenského zákona. Za najvážnejšie zmeny s negatívnym vplyvom považujú zamestnávatelia obmedzenie zmluvnej slobody medzi zamestnancom a zamestnávateľom, umožnenie núteného rozširovania vyšších kolektívnych zmlúv, neopodstatnený rast minimálnej mzdy či neriešenie kritického stavu financovania sociálneho systému. Rovnako RÚZ kritizuje aj zneužívanie reklamačného konania a komplikovanosť administratívy a časté zmeny v daňovej legislatívne.
Počas pôsobenia súčasnej vlády bolo v Zbierke zákonov podľa RÚZ publikovaných 2 302 právnych aktov, ktoré mali spolu 17 840 strán a iba na ich prečítanie by bolo potrebných 186 pracovných dní.
SITA