Zamestnávatelia žiadajú razantnejšiu novelu Zákonníka práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanost
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Návrh novely Zákonníka práce je málo reformný. Tvrdia to predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), podľa ktorých si situácia na slovenskom pracovnom trhu vyžaduje radikálnejšie opatrenia oproti tým, s ktorými prichádza vláda.

„Návrh novely Zákonníka práce ako celok môžeme charakterizovať tak, že ide dobrým smerom, ale veľmi pomalým tempom. Mali sme vyššie očakávania,“ uviedol výkonný riaditeľ AZZZ Branislav Masár na pondelkovej tlačovej besede.

Nový dôvod na prepustenie: Nárok na dôchodok

AZZZ preto prišla s vlastnými návrhmi, ako návrh novely pracovného kódexu vylepšiť. Medzi nimi je napríklad aj zavedenie nového výpovedného dôvodu a to získanie nároku na starobný dôchodok. Toto opatrenie by malo znížiť administratívne náklady zamestnávateľov, umožniť vstup absolventom na trh práce, znížiť nezamestnanosť. Zamestnávatelia pritom upozorňujú, že podobný princíp funguje aj pri služobných pomeroch hasičov, policajtov a podobne. „Nechceme, aby to bola povinnosť, ale možnosť takýto pracovný pomer ukončiť,“ povedal Masár.

Zamestnávatelia žiadajú tiež vypustiť zo zákonníka povinný súhlas úradu práce s prepustením zamestnanca so zdravotným postihnutím. Toto ustanovenie totiž považujú za jednu zo zásadných prekážok pri ich zamestnávaní. Požadujú tiež vypustiť minimálne mzdové nároky.

Je veľkou administratívnou záťažou pre podnikanie, neplní svoju funkciu a poskytuje len priestor na zbytočné spory a obrovské časové straty. Jediný význam pre zamestnanosť je v udržaní počtu existujúcich kapacít na inšpektorátoch práce,“ konštatuje AZZZ. Podľa viceprezidenta AZZZ Rastislava Machunku to totiž komplikuje najmä zamestnávanie nízkokvalifikovaných pracovníkov, ktorí nevyprodukujú takú hodnotu, akú je zamestnávateľ v minimálnej mzde a odvodoch povinný na nich vynaložiť.

Vytvoriť zrušené miesto

Medzi návrhmi zamestnávateľov je aj vypustenie definície závislej práce, ktorá by podľa nich skomplikovala odlišovanie závislej práce od živnosti a viedla by k obmedzovaniu slobody podnikania. AZZZ navrhuje tiež zaviesť možnosť vytvoriť zrušené pracovné miesto s odstupom najviac jedného mesiaca, prípadne toto ustanovenie úplne zrušiť.
Odborari
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Asociácia navrhuje aj iné odstupňovanie výpovednej lehoty so štyrmi stupňami s výpovednou lehotou od jedného do štyroch mesiacov, podľa odpracovanej doby.

Žiadajú tiež upraviť pôsobenie odborov vo firme o preukázanie reprezentatívnosti a upraviť ustanovenia o pracovnom čase tak, aby vo väčšej miere zohľadňovali individuálne podmienky jednotlivých pracovísk.

Pripomienkové konanie k novele Zákonníka práce sa skončilo v pondelok 28. marca a o novele by následne mali sociálni partneri rokovať na mimoriadnom stretnutí tripartity v druhej polovici apríla. „Pondelok 18. apríla môže byť veľmi zaujímavý a môžeme sa tešiť na zaujímavé rokovanie a dúfam, že z rokovaní vzíde dobrý kompromis,“ uviedol po ostatnom rokovaní tripartity minister práce Jozef Mihál.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál