BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Záchranári žiadajú predsedníčku vlády Ivetu Radičová o zastavenie redukcie platieb pre záchranky.
Zámer Ministerstva zdravotníctva SR totiž podľa nich ohrozuje súčasné ohodnotenie práce, vybavenia a vzdelávania zdravotníckych záchranárov a vodičov záchrannej zdravotnej služby. „Žiadame Vás o zastavenie znižovania platieb pre posádky rýchlej zdravotnej pomoci a zastavenie ďalších nekoncepčných krokov rezortu,“ píše sa v liste Sekcie zdravotníckych záchranárov Asociácie záchrannej zdravotnej služby adresovanom premiérke. Prosia ju aj o prijatie na Úrade vlády SR.
Záchranári jej pritom pripomínajú, že sú zatiaľ jednou z mála zdravotníckych profesií, ak nie jedinou, ktorá od vlády v uplynulom období nepožadovala zvýšenie miezd pre nelekársky personál v záchrannej službe. Zároveň upozorňujú, že zníženie platieb zablokuje akékoľvek vyjednávanie o zvyšovaní platov so zamestnávateľmi.
List premiérke
„Vážená pani predsedníčka vlády, posádky záchrannej zdravotnej služby na území Slovenskej republiky vykonajú denne viac ako 1 400 výjazdov a ošetria porovnateľné množstvo pacientov a občanov v ohrození života a zdravia. Komunitu nelekárskych zdravotníckych pracovníkov tvorí viac ako 2 500 záchranárov, sestier a vodičov. Každému ústavnému činiteľovi tejto krajiny by mali byť jasné dopady udalostí v prípade, že by táto komunita opustila svoje pracoviská zmenou zamestnania, či vykonávania svojho povolania mimo územia tejto krajiny. 10 000 neošetrených pacientov týždenne, 40 000 pacientov mesačne… Pacientov v ohrození života a zdravia. Kroky rezortu zdravotníctva posledných týždňov a ich tvrdohlavé presadzovanie nás v uvedených možných rozhodnutiach utvrdzujú a podporujú,“ upozorňujú v liste záchranári. Tí budú podľa vlastných vyjadrení pozorne sledovať, ako si „kompetentní“ vážia ich komunitu.
Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo návrh nového cenového opatrenia koncom minulého roka. Podľa tohto návrhu mala klesnúť pevná cena zdravotnej starostlivosti poskytovanej ambulanciou rýchlej zdravotnej pomoci a cena za kilometer jazdy záchrankami. Dohromady mali na tom zdravotné poisťovne ušetriť ročne asi 4,7 mil. eur.
Asociácia záchrannej zdravotnej služby s návrhom nesúhlasila a s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom niekoľkokrát rokovala, avšak neúspešne. Záchranky pritom tvrdia, že ak dostanú menej peňazí, bude to mať dopad na dojazdové časy ako aj na kvalitu poskytnutej zdravotnej starostlivosti, pre niektoré to údajne môže byť aj likvidačné. Minister Uhliarik takéto vyjadrenia odmieta a garantuje, že dostupnosť, ako aj kvalita záchrannej zdravotnej služby sa nezníži.