Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský sa zhováral so svojím rakúskym kolegom Alexandrom Schallenbergom o problematike nelegálnej migrácie i faktoroch, ktoré situáciu zhoršujú.
Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Maďarsko ignoruje dohodu
Ministri sa zhodli na potrebe komunikácie i koordinácie krokov týkajúcich sa migrácie na bilaterálnej i regionálnej úrovni.
Wlachovský tiež kritizoval prístup Maďarska k spoločnej snahe o zvládnutie migrácie. Prístup nášho južného suseda je charakteristický neregistrovaním migrantov či nemožnosťou požiadať o azyl.
Profesionálni vojaci budú pomáhať s nelegálnou migráciou. Podľa Majera nejde o záplatu, ale o riešenie
Šéf slovenskej diplomacie tiež podotkol, že súčasťou problému je i to, že Maďarsko odmieta vykonávať takzvanú readmisnú dohodu so Slovenskom o preberaní nelegálnych migrantov.
Wlachovský tiež označil za nešťastný krok prepustenie niekoľkých stoviek prevádzačov z maďarských väzníc, o ktorom rozhodla maďarská vláda.
Žiadny štát to nevyrieši sám
Obaja ministri, slovenský i rakúsky, sú toho názoru, že situáciu je potrebné dostať pod kontrolu, aby nenastal takzvaný domino efekt v podobe zavádzania kontrol na vnútorných hraniciach, a tiež aby sa zachoval funkčný schengenský priestor a voľný pohyb v strednej Európe.
„Pravidelný kontakt s najbližšími partnermi považujem za veľmi dôležitý, obzvlášť v súvislosti s efektívnym riešením problémov spojených s nelegálnou migráciou. Rakúskeho kolegu som informoval o konkrétnych opatreniach schválených vládou, ktoré zahŕňajú posilnenie ochrany hraníc aj úpravu administratívnych postupov. Ich cieľom je obmedziť nelegálnu migráciu cez územie Slovenska a bojovať proti prevádzačstvu migrantov,“ povedal Wlachovský.
ZMOS odmieta znášať dôsledky nepripravenosti na nelegálnu migráciu, podľa samospráv je zodpovednosť na niekom inom
Obaja chápu, že žiadny štát nemôže problémy týkajúce sa nelegálnej migrácie riešiť osamote, ale ide o regionálny problém, ktorý potrebuje spoločný postup, dodržiavanie pravidiel i zodpovedný prístup od každého štátu.
„Dlhodobé a funkčné riešenie treba však nájsť na európskej úrovni a práve toto je snahou našej diplomacie už niekoľko rokov,“ uzavrel.