BRATISLAVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko-maďarské vzťahy sú lepšie dnes než za prvej vlády Roberta Fica aj preto, lebo vo vláde už nie je Slovenská národná strana (SNS), tvrdí šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák.
„Vo vládnej koalícii nie je SNS, ktorej prítomnosť slúžila Maďarsku ako ospravedlnenie pre čokoľvek,“ povedal minister zahraničia v rozhovore pre agentúru SITA. Imidž národniarov v Európskej únii je podľa Lajčáka taký zlý, že sa pod neho dalo schovať čokoľvek.
Oba štáty dnes navyše podľa ministra zdôrazňujú, že bolo chybou zužovať veľmi široké slovensko-maďarské vzťahy len na tie otázky, kde máme odlišné názory.
„Som rád, že v tomto funkčnom období sú tie vzťahy prezentované tak, aké sú v skutočnosti. Nik neskrýva, že sú témy, kde máme odlišné názory, ale diskutujeme o tom ako dvaja susedia a partneri,“ doplnil.
Sporné Gabčíkovo – Nagymaros
Lajčák verí, že už počas tohto volebného obdobia by mohlo dôjsť k dohode oboch krajín o implementácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu z roku 1997, ktorý vtedy rozhodol v spore o vodné dielo Gabčíkovo – Nagymaros.
Pätnásť rokov starý rozsudok dodnes nebol implementovaný, oba štáty si ho totiž vykladajú rozdielne.
„Ale áno, my sme o tom s mojím kolegom Martonyim (minister zahraničných vecí Maďarska, pozn. red.) hovorili. Naši experti sa pripravujú na stretnutie. Všetko sa dá posunúť, ak to riešime štandardným spôsobom, bilaterálnymi rokovaniami diplomatov a odborníkov,“ priblížil minister. Podstatné však podľa neho je neriešiť problémy výkrikmi do médií. „Dôležité je, aby sme medzi sebou diskutovali a hľadali riešenie prijateľné pre obe strany,“
Obrazom: Vodné dielo Gabčikovo
Problém štátneho občianstva
Minister tiež potvrdil, že právni slovenskí i maďarskí experti rokujú aj o probléme štátneho občianstva. „Majú jasné zadanie, aby sa snažili ponúknuť možné právne riešenia,“ podotkol Lajčák. Súčasné znenie slovenského zákona o občianstve umožňuje stratu štátnej príslušnosti.
Zákon presadila v roku 2010 dosluhujúca vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojakom občianstve. Ten totiž umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu.