Dopady covidovej pandémie sú predmetom ďalších auditov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Národná autorita pre externú kontrolu v týchto dňoch otvorila novú kontrolu, v ktorej preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu COVID-19.
Kontrolóri zároveň ukončili akciu zameranú na čerpanie verejných zdrojov na podporu vedecko-výskumných aktivít, ktoré môžu pomôcť pri boji s následkami pandémie. Téma spoločného nákupu vakcín Európskou komisiou (EK) stále vyvoláva otázky, keďže komisia uzavrela so spoločnosťou Pfizer neverejnú zmluvu bez možnosti vypovedania, k čomu sú nepriamo zaviazané aj členské štáty. Uviedla to hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Zmluvy nevýhodné pre Slovensko
Už z predbežných informácií ku kontrole vyplýva nevýhodnosť zmlúv pre Slovensko.
„Napríklad v roku 2022 spoločnosť Pfizer dodala na Slovensko na základe výstupov zo spoločného nákupu členských krajín 5,8 milióna dávok vakcín. Naša krajina však v tom čase nepotrebovala podľa údajov z rezortu zdravotníctva žiadne nové vakcíny,“ zdôraznil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. V polovici minulého roka pritom bolo v našich skladoch dostupných viac ako 6 miliónov vakcín.
Ficova vláda ide preveriť manažovanie pandémie počas Matovičovho vládnutia, nový splnomocnenec je podľa opozície dezinformátor
„V tom čase Slovensko darovalo iným krajinám 5,3 milióna kusov vakcín v odhadovanej sume 100 miliónov eur,“ upozornil.
Neverejná zmluva bez možnosti vypovedania
Európska Komisia uzavrela so spoločnosťou Pfizer neverejnú zmluvu bez možnosti vypovedania, k čomu sú nepriamo zaviazané aj členské štáty. Zmluva nie je verejne kontrolovateľná a základné informácie súvisiace s použitím verejných zdrojov, ako je jednotková cena či hodnota kontraktu, sú utajené.
Podľa údajov Európskeho dvora audítorov, komisia podpísala do novembra 2021 zmluvy na 4,6 miliardy dávok vakcín v hodnote 71 miliárd eur. Slovenskí kontrolóri sa plánujú pozrieť na to, ako ministerstvo zdravotníctva komunikovalo o tejto téme s EK.
Slovensko má milióny vakcín proti COVID-19 po exspirácii, ďalšie prídu aj budúci rok
Kontrolóri okrem toho pri dvoch projektoch zistili, že projekty v JLF UK Martin a UPJŠ Košice neboli ukončené, čo ohrozuje ich preplatenie z európskych zdrojov. Šéf slovenských kontrolórov upozorňuje, že Slovensko je dlhodobo pod priemerom EÚ v prípade investícií do vedy a výskumu. Ak je v Únii priemer 2 % HDP, my sme pod percentom, pričom výrazný podiel na výslednej sume tvoria európske financie.
„Slovenská veda a výskum tak do veľkej miery závisia od európskych štrukturálnych a investičných fondov,“ uzatvára Andrassy.
Preverenie nákupov iných spoločností
Dopady pandémie sú predmetom ďalšieho auditu. Úrad chcú preveriť nákup vakcín aj od iných spoločností.
„V týchto dňoch sme oslovili partnerské kontrolné inštitúcie členských krajín Únie, aby nám odpovedali na dotazník k nákupu vakcín v ich krajinách. Výstupy z tejto kontroly chcem potom zaslať Európskemu parlamentu, keďže on má kontrolnú kompetenciu voči Komisii,“ doplnil Andrassy.
Kedy prídu vakcíny proti chrípke? Zaočkovať dieťa druhou dávkou je takmer nemožné, sťažujú sa rodičia
Slovensko v roku 2020 vyčlenilo z eurofondov 80 miliónov eur na podporu výskumno-vývojových projektov, ktoré mohli resp. v budúcnosti ešte budú môcť pomôcť pri rôznych pandémiách. Rezort školstva uzatvoril projekty vo výške 63 miliónov eur.