Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove otvorila v utorok 1. októbra vo svojich priestoroch Mammacentrum. Ide o špičkové špecializované pracovisko zamerané na diagnostiku a liečbu ochorení prsníkov. Spustenie prevádzky bolo načasované na mesiac október, známy aj ako ´Pink October´, venovaný zvyšovaniu povedomia o rakovine prsníka.
Kompletná starostlivosť
Ako informovala hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice Martina Pavlíková, nové Mammacentrum ponúka pacientom komplexnú starostlivosť na jednom mieste, kde spolupracujú rôzni špecialisti vrátane chirurgov, gynekológov a onkológov.
Ambulantná pohotovostná služba v Prešove sa od októbra presunie na novú adresu
Centrum chirurgickej liečby a rekonštrukcie prsníka je dostupné pre ženy s odporúčaním od gynekológa, pacientky po biopsii a osoby s neobvyklým nálezom počas samovyšetrenia. Objednať sa môžu aj muži s podobnými problémami.
„Každý pozitívny nález prejednáva multidisciplinárna onkologická komisia, ktorá zasadá raz týždenne a určuje ďalší priebeh liečby,“ vysvetlil primár oddelenia chirurgie Jaroslav Barla.
Všetko na jednom mieste
Pacientky s nezhubnými léziami alebo genetickými mutáciami budú zaradené do dispenzárnej starostlivosti. „Tento krok je mimoriadne dôležitý pre včasné podchytenie akýchkoľvek zmien alebo zhoršujúcich sa stavov,“ vysvetlila primárka rádiologického oddelenia Zuzana Pažurová Angelovičová.
Mammacentrum sa nachádza na 4. poschodí chirurgického monobloku prešovskej nemocnice a je otvorené každý pracovný deň od 7:00 do 15:00.
Projekt novej nemocnice v Prešove sa už rozbehol, Kaliňák prezradil aj termín výstavby
Najväčším prínosom nového centra je, že všetky potrebné vyšetrenia a liečba sa uskutočnia na jednom mieste. „Naším cieľom je zachytiť a liečiť každú ženu, ktorá sa na nás obráti,“ uviedol riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana.
Štatistiky
Podľa štatistík Európskej komisie z októbra 2023 je rakovina prsníka jedným z najčastejších onkologických ochorení u žien v Európskej únii, pričom ročne pribúda približne 374 800 nových prípadov a 95 800 úmrtí. Na Slovensku bolo v minulom roku diagnostikovaných okolo 3 800 nových prípadov a 900 žien tomuto ochoreniu podľahlo.
„Tento alarmujúci trend v celej Európskej únii nás motivuje, aby sme poskytovali pacientom čo najdostupnejšiu starostlivosť. Včasná diagnostika a multidisciplinárny prístup sú kľúčové,“ zdôraznil Barla.