Porucha temporomandibulárneho kĺbu (TMD), ktorý spája sánku s lebkou a umožňuje otvárať a zatvárať ústa, môže byť maličkosť, ktorá „len“ znepríjemňuje život pukaním a preskakovaním kĺbu. Môže byť však aj signálom vážneho ochorenia, napríklad artrózy.
Postihnutie čeľustného kĺbu má rôzne príčiny, rôzne prejavy aj rôzny vplyv na život človeka. To všetko komplikuje diagnostiku a hľadanie najlepšieho riešenia problému.
Kým prejavy ťažkostí s čeľustným kĺbom sú pomerne jasné, príčina často zostáva neznáma. Najčastejším prejavom postihnutia temporomandibulárneho kĺbu je pukanie alebo preskakovanie sánky, neschopnosť otvoriť ústa naširoko, zablokovanie čeľuste, stuhnutosť svalov čeľuste, ale aj bolesť tváre, uší a krku.
K poruche môže dôjsť v dôsledku traumy (úrazu), ale na funkčnosť kĺbu má vplyv aj držanie tela, stav chrbtice, stav kostí či usporiadanie zubov.
„Príčiny TMD sú rôzne, od vrodenej chyby cez zranenie až po krivé zuby a nesprávny zhryz. Toto ochorenie môže spôsobiť bolesť hlavy a krku, bolesť v oblasti uší a tváre, ťažkosti pri otváraní a zatváraní úst, zaseknutie sánky, jej tŕpnutie, škrípanie zubami a iné bolestivé prejavy,“ vysvetľuje čeľustná ortopédka MDDr. Anastasia Sidiropoulou, ktorá pri liečbe krivého zuboradia pracuje so systémom Starlynr.
Diagnostika a liečba
Na diagnostiku TMD nie sú žiadne štandardizované testy. Pri fyziologických prejavoch poruchy kĺbu (pukanie, praskanie, preskakovanie, zasekávanie) sa dá začať vyšetrením u zubára, ortodontistu alebo ORL špecialistu.
Náročnejšie odhalenie poruchy čeľustného kĺbu je pri škrípaní zubami, bolestiach hlavy a svalov či pri stuhnutosti svalstva. Tu môže byť široká paleta príčin, od stresu cez únavu, zlé držanie tela až po reumatické ochorenia a degeneratívne ochorenia kostí.
Záchvat, čo ho spôsobuje a ako podať prvú pomoc
Ortodontista skontroluje postavenie zubov a taktiež čeľusť kvôli opuchu alebo citlivosti. „V dôsledku nesprávneho zuboradia sa niektoré zuby opotrebovávajú viac ako iné, praskajú a navyše môžu spôsobovať chronické bolesti hlavy, ktoré súvisia s napätím v čeľustiach a kĺboch sánky,“ doplnila stomatologička.
V prípade, že ORL lekár ani zubár neodhalia príčinu poruchy čeľustného kĺbu, pomôcť môžu zobrazovacie jednotky (röntgen, MRI).
Odhalenie príčiny určuje smer liečby. Ak je príčinou TMD pokrivené zuboradie, pomoc môže byť jednoduchá – jeho úprava zubným strojčekom. Ak však za TMD nemôžu krivé zuby, liečba môže byť náročnejšia. Zahŕňa napríklad cviky na relaxáciu tváre a chrbtice pod dohľadom fyzioterapeuta, nástroje na odbúravanie stresu a napätia (terapia, autogénny tréning, chránič na zuby počas spánku). Ak sa TMD prejaví vo vyššom veku, príčinou môže byť degeneratívne ochorenie kostí.
Na zlepšenie stavu
Nasledujúce odporúčania síce poruchu čeľustného kĺbu neodstránia, ale môžu zmierniť jej príznaky. Pomôže vynechanie jedál, ktoré sú tvrdé a na žuvanie treba vynaložiť veľa sily, masáž bolestivých svalov čeľuste, cviky na uvoľnenie svalov tváre a tiež teplý alebo, naopak, studený obklad na čeľusť.
Stav a prejavy TMD zhoršuje žutie žuvačiek, hryzenie jedla prednými zubami, široké zívanie, hryzenie nechtov a zatínanie zubov.
Príznaky TMD
– bolesť na tvári a krku
– stuhnutosť svalov čeľuste
– zablokovanie alebo obmedzený pohyb čeľuste
– praskajúci zvuk pri pohybe čeľuste
– posun v čeľusti alebo zmena zarovnania horných a dolných zubov