5 mýtov o rakovine pľúc, ktorým je nebezpečné veriť

5 mýtov o rakovine pľúc, ktorým je nebezpečné veriť
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rakovina pľúc je jednou z najbežnejších a najsmrteľnejších foriem rakoviny na svete. S jej vzostupom sa objavujú aj informácie a mýty, ktoré môžu niekedy viac uškodiť ako pomôcť. Preto je dôležité, aby sme mali správne a potrebné informácie o rakovine pľúc. Pomôže to totiž s prevenciou, diagnostikou a liečbou. V tomto článku sa pozrieme na 5 mýtov o rakovine pľúc, ktoré sa často spomínajú v súvislosti s týmto nádorovým ochorením.

Mýtus 1: Rakovina pľúc postihuje iba fajčiarov

Tento mýtus patrí medzi najrozšírenejšie. Pravdou je, že rakovina pľúc sa môže vyskytnúť u ľudí bez ohľadu na to, či fajčia alebo nie.

Samozrejme, že fajčenie predstavuje najvýznamnejšie riziko pre vznik rakoviny pľúc, ale existujú aj ďalšie faktory, ako je genetika, pasívne fajčenie a iné environmentálne faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju ochorenia.

Mýtus 2: Rakovina pľúc je nevyliečiteľná

Tento mýtus môže vytvárať pocit beznádeje, avšak v súčasnosti existujú pokročilé liečebné metódy a terapie, ktoré môžu zlepšiť prognózu a kvalitu života pacientov s rakovinou pľúc.

Nové lieky, ako je imunoterapia a cielená terapia, prinášajú nové nádeje v boji proti tejto chorobe. Včasná diagnóza a agresívna liečba môžu tiež zvýšiť šance na úspešné vyliečenie alebo predĺženie života.

Podľa vedcov rakovina pľúc má 60-percentnú mieru prežitia počas piatich rokov u ľudí s lokalizovaným ochorením, a ak sa rozšíri po tele v čase diagnózy, miera prežitia je iba osem percent.

Mýtus 3: Rakovina pľúc postihuje iba starších ľudí

Rakovina pľúc je určite bežnejšia u starších ľudí – priemerný vek diagnózy je 70 rokov. To však môže len odrážať dlhšie vystavenie organizmu tabakovému dymu a neznamená to, že toto nádorové ochorenie dostanete výlučne, ak ste starý. Odborníci tvrdia, že u väčšiny ľudí sa po mnohých rokoch fajčenia rozvinie rakovina pľúc vo veku 60 až 70 rokov, no niekedy dostanú rakovinu pľúc aj mladšie ročníky, dokonca už vo veku 20 a 30 rokov.

Mýtus 4: Rakovina pľúc sa prejavuje výraznými príznakmi

Tento mýtus je nepravdivý. Rakovina pľúc sa často môže vyvíjať bez zreteľných príznakov a je veľakrát diagnostikovaná v pokročilom štádiu. Niektoré bežné príznaky rakoviny pľúc môžu zahŕňať vedľajšie účinky ako chronický kašeľ, bolesť na hrudi, dýchavičnosť, nechutenstvo, úbytok hmotnosti a únava. Je dôležité, aby sme si boli vedomí týchto príznakov a vyhľadali lekársku pomoc, ak sa objavili, aj keď nie sú vždy spojené s rakovinou pľúc.

Mýtus 5: Jednoduchý röntgen pľúc je dostatočný na diagnostiku rakoviny pľúc

Aj keď röntgenové vyšetrenie pľúc môže byť užitočným nástrojom pri diagnostike rakoviny pľúc, nie je to dostatočne presný obraz na to, aby odhalil i najmenšie podozrenia na nádor.

Väčšina prípadov rakoviny pľúc je detekovaná pomocou pokročilejších zobrazovacích metód, ako je počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI).

Tieto metódy umožňujú poskytnúť podrobnejší pohľad na pľúca a pomôcť pri určovaní stavu ochorenia a rozhodovaní o najvhodnejšej liečbe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom