Minister zdravotníctva SR Michal Palkovič podpísal vyhlášku, ktorou sa upravujú pevné body ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a dorast. Vyhláška sa začne uplatňovať od 1. októbra tohto roka.
Rezort zdravotníctva zmeny zdôvodňuje záujmom stabilizovať pediatrickú ambulantnú starostlivosť na Slovensku a zachovať fungovanie pohotovostných služieb pre deti.
Lekári sa majú koncentrovať do tímov
Presunom pevných bodov ambulancií pohotovostných služieb (APS) sa majú lekári koncentrovať do funkčných tímov a zároveň priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia, či zobrazovacie metódy. Pevné body sa približujú k nemocniciam, vďaka čomu bude podľa rezortu zdravotníctva zabezpečená nadväznosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti v prípade potreby.
Politici sa podľa pediatrov boja povedať ľuďom pravdu a správajú sa ako na hornej palube Titanicu
Prijatiu zmien podľa rezortu predchádzala analýza situácie, z ktorej vyplynulo, že tretina všetkých APS je prevádzkovaná maximálne 10 lekármi. Zároveň poukázala na oblasti, kde je možné pevné body presunúť tak, aby bola nielen zachovaná, ale, práve naopak, zlepšená dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Cieľom je, aby v pevných bodoch slúžilo minimálne 15 lekárov. Bez prijatia týchto stabilizačných opatrení je podľa ministerstva ohrozená aj udržateľnosť dostupnosti všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast.
Šesť pevných bodov sa vypustí
Podľa vyhlášky sa bude postupne v troch fázach upravovať sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024. Od 1. októbra tohto roka sa vypustí šesť pevných bodov APS, ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, nakoľko nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie.
Ministri schválili kratšie ordinačné hodiny na pohotovostiach aj vyššie poplatky, návrh smeruje do parlamentu
Ďalších desať bodov APS pre deti sa vypustí od júla 2024 a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.
„Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo upozorňovalo na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Cieľom vyhlášky je v súčasnom kritickom stave nastaviť efektívnu alokáciu personálnych kapacít ako jedno z opatrení na udržanie ambulantnej pohotovostnej služby pre deti,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.