- aktualizované 2. marca 2023, 18:15
Strana Hlas-SD kritizuje poverenú vládu Eduarda Hegera (OĽaNO) za nepriaznivý stav v zdravotníctve. Podľa nich je ohrozené aj čerpanie prostriedkov z plánu obnovy.
Kroky z plánu obnovy
Ako ďalej na štvrtkovej tlačovej besede povedala podpredsedníčka strany Hlas-SD Zuzana Dolinková, žiadna nová nemocnica sa z plánu obnovy na Slovensku nepostaví a ohrozená je aj modernizácia tých existujúcich.
Minister Lengvarský ohlásil koniec vo funkcii, viaceré zlyhania mu vyčíta aj premiér Heger
Strana Hlas-SD vyzýva Eduarda Hegera, podľa ktorého všetky kroky z plánu obnovy plníme, aby zverejnil výsledky výziev, ktoré sa v rámci rezortu zdravotníctva predkladali do konca decembra.
Lengvarského rozhodnutie Bittó Cigánikovú neprekvapilo, ľudia z OĽaNO mu hádžu polená pod nohy
Podľa Dolinkovej ponuky stále nie sú vyhodnotené. To, aká je situácia v zdravotníctve, je podľa nej dôkazom toho, že Hegerova vláda sa ďalej rozpadá a práve on je za nepriaznivú situáciu zodpovedný.
Ministerstvo je v rozklade
Podľa Dolinkovej si nedokázal ustrážiť fungovanie zdravotníctva, pričom ide o kľúčový rezort a financovanie chýba.
Ako doplnil ekonomický expert strany Kamil Šaško, rezort zdravotníctva sa vymkol spod akejkoľvek kontroly a je v rozklade. Vláda podľa neho Slovensko len rekordne zadlžuje, výdavky na obsluhu dlhu sa zdvojnásobili. Zároveň doplnil, že fiaskom je aj zatepľovanie rodinných domov a ohrozené sú aj dotácie pre školy.
To, že dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský končí, je podľa Dolinkovej výsledkom politického rozhodnutia. Nohy mu totiž pravidelne podľa nej podkopával Igor Matovič z OĽaNO, teda zo strany, ktorá Lengvarského nominovala.
Zdravotníctvo na pitevnom stole
Podpredseda Hlasu – SD Richard Raši v súvislosti s odchodom Lengvarského povedal, že sa napĺňajú všetky varovania, ktoré adresovali vláde, že plán obnovy fatálne zlyháva.
„Výsledkom bude premrhanie obrovských peňazí, z ktorých sme mohli zdravotníctvo výrazne posunúť dopredu a hrozí, že premárnime historickú šancu, ktorú sme na investície do zdravotníctva mali,” povedal Raši. Zdravotníctvo je podľa neho po troch rokoch na kolenách, či skôr na „pitevnom stole” a neustále hrozí štrajk zdravotníkov.
„Neexistuje, aby páni Heger s Matovičom zhodili všetky svoje zlyhania na nič netušiaceho patológa a tvárili sa, že oni so zdravotníctvom nič nemajú,” podotkol Raši. Hlava štátu má podľa neho stále čas odobrať poverenie celej vláde, parlament by tak mohol odhlasovať predčasné voľby už v júni alebo začiatkom júla.