- aktualizované 29. júla 2023, 18:42
Pravidlá predpisovania humánnych liekov, zdravotníckych pomôcok alebo dietetických potravín pri prepustení pacienta z nemocnice sa od začiatku augusta zmenia. Predpisujúcim lekárom bude môcť byť aj nemocničný lekár, ktorý zatiaľ nenadobudol odbornú spôsobilosť na výkon špecializovaných pracovných činností.
Vyplýva to z novely zákona o liekoch, ktorá nadobudne účinnosť 1. augusta tohto roka.
Nedostatok lekárov-špecialistov
Rezort zdravotníctva tak reaguje na akútny nedostatok lekárov-špecialistov, ktorí by v súčasnosti mali pacientom predpisovať lieky po ich prepustení z nemocnice.
„Keďže novelou bola daná povinnosť pre lekára špecialistu predpisovať pacientovi všetky humánne lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktoré pacientovi indikoval počas lekárskeho vyšetrenia, pacient ostáva v mnohých prípadoch v život ohrozujúcej situácii bez možnosti predpísania potrebných liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín,“ priznáva ministerstvo zdravotníctva.
Nedostatok liekov má viacero riešení a ministerstvo by malo rokovať s firmami o produkcii medikamentov na Slovensku, tvrdí Raši (video)
Pre pacientov sledovaných vo viacerých odborných ambulanciách, čo je prípad väčšiny seniorov ako aj chronicky chorých všetkých vekových skupín, táto zmena podľa rezortu priniesla pravidelné časté telefonáty alebo návštevy v každej zo špecializovaných ambulancií len za účelom predpisu humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny.
Spresnenie podmienok a povinností
Návrh novely zákona tiež zavádza pojem nekomerčné klinické skúšanie, ktoré vykonáva univerzita, zdravotnícke zariadenie, napr. nemocnica, verejná vedecká organizácia, pacientska organizácia, alebo individuálny výskumník.
Novela tiež rozširuje možnosti vydania povolenia na terapeutické alebo diagnostické použitie humánneho lieku pri ohrození života alebo pri riziku závažného zhoršenia zdravotného stavu. Ministerstvo zdravotníctva by malo povoľovať terapeutické alebo diagnostické použitie lieku v rámci liečebného programu.
Rezort vydá povolenie na základe súhlasného stanoviska Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý je kompetentným orgánom v oblasti klinického skúšania humánnych liekov. Táto zmena by mala podľa ministerstva priniesť lepší prístup pacientov k liečbe novými liekmi.
Na Slovensku máme jedny z najlacnejších liekov v EÚ, ale problémom je ich nedostatok
Novelou sa tiež spresňujú podmienky predpisovania liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pre lekára-špecialistu a všeobecného lekára. Lekár-špecialista aj všeobecný lekár má povinnosť predpísať pacientovi humánny liek, zdravotnícku pomôcku alebo dietetickú potravinu po vykonanom lekárskom vyšetrení súvisiacom s indikovanou liečbou, ak to zdravotný stav pacienta vyžaduje.
Zároveň sa upresňuje oprávnenie pre všeobecného lekára na predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky alebo dietetickej potraviny, ktoré sú viazané na odbornosť lekára iba na základe odporúčania odborného lekára.