Nedostatok liekov má viacero riešení a ministerstvo by malo rokovať s firmami o produkcii medikamentov na Slovensku, tvrdí Raši (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Raši, Dolinková, Hlas SD
Podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši a Zuzana Dolinková na tlačovej besede. Reprofoto: www.facebook.com

Rezort zdravotníctva by mal rokovať s dodávateľmi liekov o tom, aby nedostatkové lieky na Slovensko doviezli aj v inom, zahraničnom balení. Na tlačovej besede to v reakcii na nedostatok liekov na Slovensku uviedol podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Takéto riešenie podľa neho slovenská legislatíva umožňuje.

Leták či prebalenie liekov

„Stačí k tomu dať leták, alebo lieky prebaliť, náš Štátny ústav na kontrolu liečiv to môže povoliť a liek tu môžeme mať,“ povedal. Upozornil na to, že ministerstvo zdravotníctva nastavilo pre firmy nezrealizovateľné podmienky.

„Treba s nimi preto rokovať osobne, prioritou má byť, aby sa náš pacient mal čím liečiť,“ tvrdí Raši.

Tretím riešením nedostatku liekov na Slovensku je podľa Rašiho osloviť distribútorov a povoliť mimoriadny dovoz liekov, ktoré na Slovensku nie sú registrované, ale majú rovnakú účinnú látku ako liek, ktorý na našom trhu chýba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Výrobcovia liekov

„Je to bezpečné riešenie, ide o tú istú látku, inštitút mimoriadneho dovozu existuje a vieme k nám takto dostať lieky, ktoré u nás nie sú,“ tvrdí podpredseda strany Hlas-SD. Poukázal tiež na to, že aj na Slovensku máme výrobcov liekov. Ministerstvo zdravotníctva by preto malo podľa Rašiho rokovať s týmito firmami o možnej produkcii liekov pre potreby na Slovensku. Na tento účel by sa podľa neho mohli využiť prostriedky z plánu obnovy alebo z eurofondov.

„Jedna z najdôležitejších vecí je však zamedziť reexportu liekov,“ zdôraznil. Mnohé lieky podľa neho na Slovensko prídu, potom sú však ilegálne reexportované.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv