KDH vyzýva ministerku Dolinkovú, aby prišla konečne so systémovými riešeniami pre ambulantný sektor (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NOÚ: Otvorenie nového endoskopického pracoviska
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková počas otvorenia nového komplexného endoskopického „ERCP“ pracoviska pre diagnostiku a liečbu ochorení pankreasu a žlčových ciest v Národnom onkologickom ústave (NOÚ) v Bratislave. Bratislava, 9. január 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

KDH vyzýva ministerku Dolinkovú, aby konečne prišla so systémovými riešeniami pre ambulantný sektor.

Podľa kresťanských demokratov hrozí, že sa začnú vyberať ďalšie poplatky, čo by zhoršilo dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Uviedla to hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Neistý prísľub dofinancovania

Finálne znenie programovej vyhlášky, ktorú dalo ministerstvo zdravotníctva do medzirezortného pripomienkovania, podľa KDH hrozivo mešká.

Pre všeobecné a špecializované ambulancie je plánované len malé navýšenie zdrojov a neistý prísľub dofinancovania, ak sa uskutočnia niektoré úsporné opatrenia v rezorte. KDH a upozorňuje, že dnes by sa malo hovoriť o rozpočte na budúci rok a nie čakať na rozdelenie zdrojov v prebiehajúcom roku.

„Ministerka sa nechala počuť, že od júla 2024 má platiť nový katalóg výkonov pre ambulantný sektor. Ak to tak je, pýtam sa, prečo ešte nie je zverejnený. Celý proces pripomienkovania trvá dlhú dobu, rovnako nie je známy ani jeho dopad na zdravotný rozpočet. Preto mám vážne pochybnosti, či je vôbec táto ambícia ministerky reálna. Rovnako by ma zaujímalo v akej kvalite je pripravený a ako sa chceme vysporiadať s výkonmi, na ktoré nebudú stačiť peniaze z verejného zdravotného poistenia.“ uviedol poslanec KDH Peter Stachura.

Nárast výdavkov

Podľa KDH sa v roku 2024 očakáva nárast výdavkov pre ústavnú zdravotnú starostlivosť o 16,3 percenta v porovnaní s rokom 2023.

Pre špecializovanú ambulantnú starostlivosť o 4,5 percenta a všeobecná ambulantná starostlivosť by dokonca nemala dosiahnuť žiadny nárast výdavkov. Všetko pri očakávanej inflácii 3,3 percenta.

„Ak porovnáme Slovensko s okolitými krajinami, na všeobecnú ambulantnú starostlivosť dávame menej zdrojov a financujeme viac ambulancie špecialistov. Dôvodom je aj početnosť návštev v špecializovaných ambulanciách, ktorá je oproti iným krajinám vyššia,“ uviedol Stachura.

Aby systém fungoval lepšie, je potrebné, podľa poslanca, nastaviť vzájomnú spoluprácu a kompetencie medzi všeobecnými a špecializovanými ambulanciami a zadefinovať potrebnú verejnú minimálnu sieť zvýšením kompetencií VÚC.

Byrokracia a férové financovanie

„Vyzývame ministerstvo zdravotníctva, aby finančne kompenzovalo všeobecným a špecializovaným ambulanciám zvýšené náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti tak, aby boli konkurencieschopné s ústavnou zdravotnou starostlivosťou. Zároveň ministerku vyzývame, aby predstavila systémové kroky ako chce riešiť rokmi nahromadené problémy v tomto sektore,“ uviedol poslanec KDH František Majerský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa jeho slov je nevyhnutné zatraktívniť a motivovať zdravotníkov pracovať v ambulanciách najmä znížením byrokracie a nastavením férového financovania.

Veľkým problémom sú aj skryté a neriadené poplatky vyberané v ambulanciách. „Musí byť prísne regulované, za čo a v akej výške môžu lekári poplatky vyberať,“ uzavrel Majerský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František MajerskýLenka HalamováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMZ Ministerstvo zdravotníctva SR