BRATISLAVA 21. marca (WBN/PR) – Najskôr počkajte, až sa oteplí a tráva trochu povyrastie. Potom ju prvýkrát pokoste, a to štandardne, maximálne o jednu tretinu. Potom prichádza na rad vertikutácia. Trávnik je totiž potrebné prevzdušniť, zbaviť trávnej plsti, ktorá sa na ňom vytvorila a bráni prieniku živín a vlahy k trávnym koreňom. Vertikutátorom odstránite všetko, čo do trávy nepatrí. Okrem trávnej plsti, ktorú tvoria zvyšky starej trávy po mulčovaní alebo kosení, machov a odumretých stebiel vertikutátor ošetrí aj miesta napadnuté snežnou plesňou. Tá sa po tohtoročnom snežení opäť hojne objavuje.
Kvalitné trávne osivo = základ úspechu
Na dosiatie existujúceho trávnika prípadne na založenie nového je lepšie použiť prémiové trávne zmesi. „Menej kvalitné trávne zmesi rastú pomalšie a hustota stebiel je výrazne nižšia ako pri kvalitných produktoch. Hustý a luxusne vyzerajúci trávnik tak s týmito semenami nedocielite,“ vysvetľuje Ondřej Tomek, odborník na starostlivosť o trávnik zo spoločnosti Mountfield. Trávne zmesi z prémiových radov vynikajú napríklad rastom do šírky namiestodo výšky. Preto budete mať pri kosení až o 50 % menej odpadu. Trávnych zmesí je niekoľko druhov. „Záleží, či si vyberiete osivo na záhrady so športovým vyžitím, zmes pre okrasný trávnik, ktorý zároveň odoláva vysokej záťaži alebo osivo do náročnejších podmienok, napríklad do tieňa,“ hovorí Tomek.
Hnojiť a zavlažovať
Pre lepšie a ešte rýchlejšie vyklíčenie novej trávy je nevyhnutné hnojiť, pretože len hnojivom dodáte trávniku po zime potrebné živiny. Na jar trávnik potrebuje najmä dusík, ktorý mu pomôže k rýchlejšej regenerácii a zelenšej farbe. Dobrou voľbou je napríklad trávne hnojivo z radu Hortus od známej českej firmy Rašelina Soběslav.