BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Novela zákona o inšpekcii práce nie je zásadná a nič nevyrieši. Tvrdí to poslanec a exminister práce Jozef Mihál (SaS).
„Fenomén čiernej práce na Slovensku je a za tých iks rokov existencie SR si s tým žiadna vláda zásadnejšie neporadila. Cestou nie je ani zvyšovanie daní, ani zvyšovanie odvodov a pokút, cesta je niekde inde,“ povedal v závere siedmeho dňa 23. schôdze Národnej rady SR.
Podľa novely by sa od začiatku novembra tohto roka mali zvýšiť pokuty za nelegálne zamestnávanie. Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne by mala predstavovať najmenej päťtisíc eur. Teraz môže zamestnávateľ bez ohľadu na počet nelegálne zamestnaných ľudí dostať pokutu od dvetisíc do 200-tisíc eur. Súčasne sa má zvýšiť aj dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností, a to z terajších 65 až 650 eur na 100 až 1 000 eur.
„Nemôžem súhlasiť so zvyšovaním pokút, ktoré nemajú výchovný, ale likvidačný charakter,“ skonštatoval Mihál. Zákony a nariadenia je totiž podľa neho ťažké sledovať a môže s tým mať problémy veľa najmä malých podnikateľov. Vo svojom pozmeňovacom návrhu preto navrhol pokuty v novele znížiť. Mihál novele vyčítal aj veľké množstvo technických chýb. „Tento zákon je doslova hlúpo napísaný,“ skonštatoval. Pripravuje preto predložiť svoj návrh, v rozprave navrhol na odhaľovanie čiernej práce zaviesť napríklad inštitút agenta provokatéra.
Podľa údajov rezortu práce a sociálnych vecí dostali v rokoch 2011 a 2012 zamestnávatelia 245 pokút v priemernej celkovej sume 510-tisíc eur. Priemerná výška pokuty tak predstavovala 2 082 eur. „Vzhľadom na zvýšenie pokuty možno predpokladať znižujúci sa počet zistených prípadov takého nelegálneho zamestnávania, a to 100 v roku 2014, 80 v roku 2015 a 65 v roku 2016,“ očakáva ministerstvo práce. Navrhovaná novela zákona má podporiť zamestnanosť zabezpečovanú formou pracovnoprávnych vzťahov tým, že výkon inšpekcie práce sa má zameriavať najmä na dozor a poradenstvo v pracovnoprávnych vzťahoch.