Zistí viac o okolnostiach úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského komisia zriadená ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí) alebo to bude vyšetrovateľ s prokuratúrou?
Zrejme nemožno predpokladať, že by sa komisia dostala k iným faktom, ako orgány činné v trestnom konaní. Kľúčovým dôvodom vzniku komisie je zvýšenie dôvery verejnosti, že sa pri vyšetrovaní nič nezamietlo pod koberec.
Na Lučanského pohreb v Štrbe prišiel aj Kaliňák, bývalého šéfa polície si uctili aj desiatky ľudí v Bratislave (foto)
Vzhľadom na to, že v komisii sú aj politici s vlastnými záujmami, pochybnosti o tom, či išlo o samovraždu a čo jej predchádzalo, sa asi nevytratia. Navyše, smrť Lučanského už ovládlo mystérium, kedy je viera silnejšia ako fakty.
V kontrolnej komisii zriadenej šéfkou rezortu spravodlivosti je 19 ľudí. Z toho traja poslanci opozície Marian Kotleba (ĽSNS), Denisa Saková (Hlas-SD), Marián Saloň (Smer-SD) a traja sú z koalície Juraj Krúpa (OĽaNO), Petra Hajšelová (Sme rodina), Milan Laurenčík (SaS).
Komisia prešetrujúca smrť Lučanského má aj šesť poslancov, je medzi nimi aj Kotleba
Medzi ďalšími členmi sú napríklad zástupcovia prezidentskej kancelárie, ombudsmanky, súdny znalec, novinár. Zo zahraničia je v komisii bývalá členka Výboru Rady Európy na zabránenie mučeniu a neľudskému zaobchádzaniu a signatárka Charty 77 Anna Šabatová či poľská právnička a kriminalistka Monika Stanisława Płatek, ktorá bude externým expertom komisie.
Vačok sa čuduje Kolíkovej
Advokát a bývalý policajný vyšetrovateľ Peter Vačok hovorí, že kľúčové je riadne vyšetrenie smrti bývalého šéfa polície orgánmi činnými v trestnom konaní.
To nič nie je, povedal Lučanský o svojom zranení. Kolíkovej ministerstvo zverejnilo niektoré dokumenty
„Polícia musí zistiť príčinu smrti, mechanizmus vzniku a potvrdiť alebo vylúčiť zavinenie inej osoby. Polícia vykonáva vyšetrovanie pod precíznym dohľadom prokuratúry. Tam musí vzniknúť odborný výstup,“ uviedol Vačok pre portál SITA.sk.
Prečo bol na cele sám a existuje kamerový záznam? Odpovede na najčastejšie otázky v kauze Lučanský
Podľa advokáta je zriadenie komisie „politický záchvev“ a čuduje sa ministerke spravodlivosti, že komisiu zriadila. „Nepodlieham predsa tlaku Fica a Pellegriniho, ktorí si chcú robiť kortešačku. Celý prípad sa má riešiť tak, ako káže zákon,“ zdôraznil advokát.
Manžela som nesmela odokryť, pri jeho posteli mi za chrbtom stálo komando so samopalmi, píše Lučanská
Vačok si položil otázku, k čomu sa komisia dopracuje vzhľadom na svoje zloženie. „Marian Kotleba je bývalý učiteľ. On je odborník, aby sa v takýchto veciach orientoval? Pani Saková je bývalá ministerka vnútra, ona nebola orgánom činným v trestnom konaní. Čo sú to za odborníci, čo chcú vyšetrovať?“ spýtal sa Vačok.
Členovia komisie vyšetrovateľovi do spisu nenazrú
Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská Webnovinám povedala, že nevie, či kontrolná komisia zistí viac ako policajné vyšetrovanie. Podľa nej v trestnom konaní sa budú dôsledne skúmať všetky dostupné dôkazy. Komisia nebude môcť zasahovať do trestného konania, ktoré sa riadi Trestným poriadkom a má presne stanovené zásady a postupy.
Pripomenula, že členovia komisie nemajú právo nazerať do spisov. „Takéto právo majú osoby vymedzené v Trestnom poriadku – poškodení, vyšetrovateľ, dozorujúci prokurátor, sudca pre prípravné konania,“ priblížila právnička.
Šándor: Ešteže je lockdown
Bezpečnostný analytik a generál vo výslužbe, ktorý riadil českú Vojenskú spravodajskú službu, Andor Šándor k zriadeniu komisie povedal, že mu tak trochu pripomína rozšírenú parlamentnú komisiu. „Ako vieme, parlamentné komisie nikdy nič v minulosti nevyšetrili,“ povedal Šándor Webnovinám. Podľa neho punc odbornosti kontrolnej komisii nepridala ani Anna Šabatová z Česka.
Život sa dá ukončiť rôznymi spôsobmi. Lučanskému nemohli odizolovať všetky veci, hovorí bývalý policajný vyšetrovateľ
Šándor hovorí, že keby sa smrť Lučanského dobre nevyšetrila, tak môže byť veľký problém. „Dokonca by som si dovolil povedať, že je šťastie že na Slovensku je tvrdý lockdown. Inak pri tej manipulácii a čo všetko počuť by som si vedel predstaviť demonštrácie v uliciach. Osoba pána generála nepochybne spoločnosť rozdeľuje,“ zhodnotil analytik.
Myslí si, že ak budú orgány činné v trestnom konaní dozorované skutočne nezávislou prokuratúrou, tak výsledok vyšetrovania by mal byť pre spoločnosť prijateľný a ľudia by sa podľa neho nemuseli domnievať, že Slovensko je v hroznom stave, kedy generál zomrie vo vyšetrovacej väzbe za podozrivých okolností.
„Hovorím podozrivé, ale nie preto, že by som si to myslel, ale interpretácia tých udalostí je silná. Naviac, rola manželky mi príde skôr politická, čo veci tiež nepomôže,“ doplnil Šándor.
Rozmach inštitútu kajúcnikov
Český analytik poukázal aj na pomery v slovenskej polícii, v ktorej vníma niekoľko skupín, ktoré „bojujú o miesto na slnku“. „Je tiež evidentný zápach Gašpara (bývalý šéf polície, pozn. red.), ktorý sa mal podieľať na zločineckom spiknutí. Aj keď nie je odsúdený, tak to nedáva príliš pozitívne informácie o stave slovenskej polície,“ usúdil analytik.
Podľa Šándora sa na Slovensku „tak trochu rozmáha“ inštitút kajúcnikov, ktorí usvedčujú páchateľov. „Keď bude kajúcnik hovoriť, čo chce počuť polícia a nebudeme mať istotu, že polícii ide o dobro veci, môžeme sa dopracovať k nepekným veciam,“ nazdáva sa Šándor.
Aj Lučanský sa dostal do väzby vďaka dvom kajúcnikom, zástupcovi šéfa útvaru zvláštnych policajných činností Norberta Paksiho a podnikateľa Františka Böhma, ktorý mal mať napojenie na podsvetie.
Lučanský mal vraj kryť podvody, za čo dostával mesačne 30-tisíc eur a celkovo si mal prísť na 510-tisíc eur. Smrťou Lučanského tak skončilo vyšetrovanie tohto prípadu a podľa Šándora možno aj iných prípadov, ku ktorým mohol mať bývalý policajný prezident nejaký vzťah.
Príslušníci ZVJS odmietajú podiel na Lučanského smrti, šíritelia klamstiev zneužívajú situáciu
Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Lučanského vlani 3.decembra. Vo väzbe bol v Prešove, kde si 9. decembra zranil oko. Podľa úradného záznamu z ústavu na výkon väzby, ktorý zverejnil rezort spravodlivosti, si zranenie spôsobil sám, keď si v noci pristúpil šľapku a udrel sa o roh postele.
Neskôr Lučanský podstúpil operáciu oka v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP v Ružomberku. Zomrel v prešovskej nemocnici 30. decembra, deň predtým sa pokúsil o samovraždu.
Prezieravosťou proti dohadom
Skon bývalého policajného prezidenta spôsobil vlnu politických reakcií, ale aj špekulácií, či niekto neusiloval o jeho život.
„Osobne si nemyslím, že sa našiel nejaký zúfalec v slovenskej politike, ktorý by si prial alebo zorganizoval zabitie generála Lučanského. To je môj odhad z Česka,“ povedal Šándor. Jednou z otázok tiež je, či sa rôznym dohadom dalo predísť.
Podľa českého analytika sú dohady výsledkom neprofesionálneho a v mnohom zmätočného informovania ministerstva spravodlivosti o zranení Lučanského. „Vaša ministerka netušila, ako si má s tým poradiť. Jej prvé vyjadrenia boli veľmi nešťastné,“ myslí si Šándor.
Podľa analytika vyjadrenia manželky bývalého šéfa polícia, ako sa mohla pozrieť len na jeho tvár a krk, sú „jasnou živnou pôdou“ na rôzne teórie. Právnička Kurilovská sa domnieva, že ešte prvá udalosť začiatkom decembra o zranení oka Lučanského sa mala lepšie odkomunikovať.
Podľa nej mali byť jasne povedané fakty a aj to, že väzobne stíhaný si nepraje o tom hovoriť. „Tam mala byť jasná politická prezieravosť. Išlo o bývalého policajného prezidenta a generál Lučanský mal v prevažnej väčšine medzi policajtami dobrú povesť,“ dodala Kurilovská.