Komisia prešetrujúca smrť Lučanského má aj šesť poslancov, je medzi nimi aj Kotleba

Milan Lučanský
Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 4. januára 15:43

Do nezávislej komisie prešetrujúcej smrť exprezidenta policajtov Milana Lučanského nominoval predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) aj Mariana Kotlebu (ĽSNS) či členku strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Denisu Sakovú.

Traja opozičníci a traja koaličníci

Informoval o tom vo videu, ktoré poskytla riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová. Medzi navrhnutými šiestimi členmi za parlament sú aj Juraj Krúpa (OĽaNO), Milan Laurenčík (SaS), Petra Hajšelová (Sme rodina) a Marián Saloň (Smer-SD).

Kollár priblížil, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) ho v súvislosti s rozhodnutím vytvoriť nezávislú prešetrovaciu komisiu úmrtia Lučanského požiadala o návrh na šiestich členov za parlament.

„Rozhodol som sa, že týchto šiestich členov rozdelím spravodlivo. Troch medzi koaličných poslancov a troch medzi opozičných,“ objasnil. Vyzdvihol, že politické strany v parlamente bez prieťahov vybrali svojich zástupcov.

Zasadne výbor pre obranu a bezpečnosť

Vo veci dodržiavania práv policajného exprezidenta vo štvrtok 7. januára zasadne Výbor Národnej rady SR (NR SR) pre obranu a bezpečnosť.

Ako NR SR informovala na svojej webovej stránke, členovia výboru prerokujú žiadosť poslancov, ktorá im bola v pondelok doručená. Bod stretnutia sa bude venovať aj okolnostiam predošlého zranenia Lučanského a k postupom kompetentných orgánov činných v trestnom konaní a Ústavu na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Prešove.

Bývalá ministerka vnútra a nezaradená poslankyňa Saková ešte v stredu 30. decembra 2020 avizovala vo svojom profile na sociálnej sieti, že požiada o zvolanie Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Uviedla tiež, že si vyžiada aj kamerové záznamy z chodby väznice počas prvého aj druhého incidentu a kompletné zdravotné záznamy z nich.

Lučanský zomrel v stredu 30. decembra po tom, ako sa v utorok 29. decembra v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárDenisa SakováJuraj KrúpaMária KolíkováMarian KotlebaMarian SaloňMilan LaurenčíkMilan LučanskýPetra Hajšelová
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky