Vynášač Snowden žiada v Rusku o azyl, Putin má podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snowden
Edward Snowden Foto: SITA/AP

MOSKVA 1. júla (WEBNOVINY) – Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden v nedeľu požiadal Rusko o azyl.

Tlačovej agentúre AFP to v pondelok potvrdil jeden z predstaviteľov ruského ministerstva zahraničných vecí. Do kancelárie ruského konzulátu na moskovskom letisku Šeremetevo údajne prišiel britský zástupca kontroverznej organizácie WikiLeaks a úradom predložil Snowdenovu žiadosť.

Tá istá osoba ho mala sprevádzať počas júnového letu z Hongkongu do Moskvy, kde sa už týždeň nachádza v tranzitnej zóne letiska, no bez cestovných dokladov.

Ruský imigračný úrad však informácie o predložení žiadosti poprel. Americké médiá v pondelok uviedli, že hľadaný muž požiadal o azyl až 15 krajín vrátane Ruska.

Putin má podmienky

Vladimir putin
Foto: SITA/AP

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pripustil, že stíhaný Američan, ktorý zverejnil americké tajné programy celosvetového sledovania komunikácie, môže natrvalo zostať v Rusku, no musí prestať s poškodzovaním amerických záujmov.

Putin zároveň dodal, že jeho krajina nebude nikoho vydávať do zahraničia.

Podľa jeho slov sa Snowden cíti ako ľudskoprávny aktivista a prirovnáva sa k Andrejovi Sacharovovi – sovietskemu vedcovi a neskôr disidentovi, po ktorom Európsky parlament pomenoval svoju cenu za prínos pre ľudské práva a mier.

„Ak tu chce zostať, je tu jedna podmienka – mal byť prestať škodiť našim americkým partnerom nezáležiac na tom, ako čudne to môže odo mňa znieť,“ povedal ruský líder známy svojim tvrdým postojom k USA. „Necíti sa ako agent tajných služieb, považuje sa za niekoho ako Sacharov. Všetko preto nasvedčuje tomu, že neplánuje prestať so svojou činnosťou, takže si bude musieť vybrať krajinu svojho pobytu a ísť tam,“ uviedol Putin a zopakoval, že ruské tajné služby so Snowdenom nespolupracujú.

Azyl v Európskej únii

Európska vlajka
Foto: SITA/AP

Európska únia by mala bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi ponúknuť azyl.

Myslí si to exminister životného prostredia Jürgen Trittin, líder nemeckej opozičnej strany Zelení. Podľa jeho slov je hanbou, že Západ zaujal k prípadu rezervovaný postoj, keďže stíhaný Američan urobil starému kontinentu „službu“.

Snowdena pritom označil za človeka, ktorý v „záujme demokracie odhalil obrovské porušenie základných práv a teraz sa musí schovávať spolu s tyranmi, ktorí sú vo vojne so základnými právami“.

Ako povedal, takýto človek „by mal byť chránený“. Američanov zároveň obvinil z rovnakých praktík, z akých sami obviňujú Číňanov, ktorí podľa Washingtonu podporujú špionáž amerických záujmov. Na jeho slová v pondelok nadviazal hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

Podľa jeho vedomostí Snowden zatiaľ nepožiadal žiadnu európsku krajinu o pomoc a ak by sa tak stalo, jeho žiadosť by bola preverovaná na základe Ženevskej konvencie. „Tá platí pre všetkých,“ dodal.

Kauza odpočúvania

Nemecký týždenník Spiegel v nedeľu zverejnil informácie z utajovaného dokumentu, ktorý popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN prostredníctvom umiestnenia mikrofónov v budove a nabúrania sa do počítačov s prístupom k emailom a dokumentom.

Podľa vplyvného nemeckého týždenníka sa o Európanov explicitne hovorí ako o „terčoch“.

Britský denník Guardian v pondelok zase informuje, že medzi takmer 40 „terčmi“ odpočúvania boli aj veľvyslanectvá Francúzska, Grécka a Talianska vo Washingtone. Američania totiž údajne chceli vedieť o nezrovnalostiach medzi krajinami únie.

Spiegel aj Guardian sa k týmto informáciám dostali vďaka bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý začiatkom júna zverejnil informácie o programe tajných služieb USA.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb.

Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti.

Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo. To však pre neplatné cestovné doklady nemôže opustiť. USA už požiadali Ekvádor o neudelenie azylu stíhanému Američanovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Edward SnowdenVladimir Putin